Święto Matki Bożej Fatimskiej 2024

Do najbliższych obchodów Święta Matki Bożej Fatimskiej zostało 45 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni.

W 2024 roku Święto Matki Bożej Fatimskiej przypada na 13 maja (poniedziałek).

Święto Matki Bożej Fatimskiej upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w Portugali. Od 13 maja 1917 roku przez 6 kolejnych miesięcy w miejscowości Fatima trójce dzieci objawiała się Maryja.

Objawienia fatimskie


Świadkami objawień była trójka dzieci: dziewięcioletni Franciszek Marto i jego siedmioletnia siostra Hiacynta oraz dziesięcioletnia Łucja dos Santos. 13 maja bawili się oni na skrawku ziemi należącej do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria. W pewnym momencie, około południa, zobaczyli podwójny blask przypominający błyskawice. To niezwykłe zjawisko zaprowadziło ich do krzewu zwanego ilex (odmiana dębu), gdzie ujrzeli Maryję. Łucja zdołała nawet z nią porozmawiać – Matka Boża poprosiła dzieci, by przychodziły w to miejsce przez sześć kolejnych miesięcy, w tym samym dniu (czyli 13), o tej samej godzinie.

Podczas kolejnych objawień głównym przesłaniem Matki Bożej była konieczność modlitwy, nawrócenia się, odnowy Kościoła, pokuty oraz ofiarowania się Niepokalanemu Sercu Maryi. W drugim objawieniu Maryja zapowiedziała, że zabierze wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Tak się właśnie stało – chłopczyk zmarł 4 kwietnia 1919 roku, dziewczynka 10 lutego 1920 roku. Czwarte objawienie miało odbyć się 13 sierpnia, ale dzieci zostały podstępnie aresztowane przez przedstawicieli antyklerykalnych władz Portugalii. Mimo gróźb, nie zdradziły tajemnicy. Do objawienia doszło 19 sierpnia, a Maryja zapowiedziała cud, prosząc także o odmawianie różańca w intencji zakończenia I wojny, podobnie jak podczas piątego objawienia. Podczas ostatniego spotkania 13 października 1917 roku doszło do zapowiadanego cudu. Jak zwykle Maryję widziały tylko dzieci, mimo, że w tym miejscu zebrało się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, wraz z przedstawicielami nauki, prasy. Ujawniła się, że jest Matką Bożą Różańcową oraz nakazała wybudować w tym miejscu kaplicę na Jej cześć. Wtedy miał też doszło do tzw. Cudu Słońca, który ostatecznie przekonał niedowiarków do niezwykłych zdarzeń z Fatimy. W deszczowy i pochmurny dzień na niebie ukazało się słońce, które wirowało z zawrotną prędkością niczym ogniste koło. W jednej chwili przemoczone ubrania zrobiły się suche, a ludzie byli zszokowani – niektórzy myśleli że to koniec świata, klęcząc i modląc się o przebaczenie.

Objawienia w Portugalii dostarczyły światu tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsza dotyczyła wizji piekła, do którego wędrują dusze grzeszników, druga była przepowiednią wybuchu II wojny światowej, prześladowań Kościoła czy głodu w różnych krajach świata. Trzecia, wyjawiona publicznie dopiero w Fatimie w maju 2000 roku przez papieża Jana Pawła II, odnosiła się do zamachu na Papieża. Wiele osób uważa, że chodziło konkretnie o Karola Wojtyłę.

Obchody Święta Matki Bożej Fatimskiej


Święto Matki Bożej Fatimskiej w Kościele katolickim ma rangę wspomnienia. Przypada 13 maja, a więc w rocznicę pierwszego objawienia. Kult związany z wydarzeniami z Portugali narodził się bardzo szybko - już od 1927 roku przybywały do Fatimy pielgrzymki z innych krajów. Rok później rozpoczęto budowę bazyliki Matki Boskiej Różańcowej, gdzie pochowano trójkę pastuszków. W 1967 roku papież Paweł VI odprawił mszę świętą, w której udział wzięło ponad milion osób.

Objawienia fatimskie postanowił uczcić także Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z okazji 100 rocznicy tego wydarzenia wydano uchwałę podkreślającą jego znaczenie. W treści uchwały stwierdzono, że ludziom do szczęścia potrzebny jest tylko wszechmocny Bóg, a objawienia fatimskie miały ogromne znaczenie dla całego Kościoła, a także dla naszej ojczyzny. Przypomnijmy – Jan Paweł II wielokrotnie wspominał, że to Pani Fatimska ocaliła mu życie po zamachu z 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra. Miał on miejsce dokładnie w godzinie pierwszego objawienia Matki Bożej Fatimskiej. Tego samego dnia narodził się pomysł stworzenia w Zakopanem świątyni-wotum, która będzie kościołem dziękczynienia za uratowane życie Najwyższego Pasterza. Sanktuarium zostało zawierzone Niepokalanemu Sercu Fatimskiej Pani, każdego roku 13 maja mają tam miejsce uroczyste obchody związane z niezwykłymi wydarzeniami z 1917 roku z Fatimy.

Święto Matki Bożej Fatimskiej obchodzone jest także w całej Polsce. Na pamiątkę objawień odbywają się uroczyste nabożeństwa, procesje różańcowe i odpusty.

Występowanie Święta Matki Bożej Fatimskiej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek13.05.2022Święto Matki Bożej Fatimskiej 2022
Sobota13.05.2023Święto Matki Bożej Fatimskiej 2023
Wtorek13.05.2025Święto Matki Bożej Fatimskiej 2025
Środa13.05.2026Święto Matki Bożej Fatimskiej 2026
Czwartek13.05.2027Święto Matki Bożej Fatimskiej 2027
Sobota13.05.2028Święto Matki Bożej Fatimskiej 2028
Niedziela13.05.2029Święto Matki Bożej Fatimskiej 2029
Poniedziałek13.05.2030Święto Matki Bożej Fatimskiej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 maja