Zima 2024

Do początku Zimy zostało 239 dni, czyli 7 miesięcy i 25 dni.

W 2024 roku Zimaa trwa od 21 grudnia (sobota) do 20 marca (środa).

Według jednych najbardziej ponura pora roku, dla innych najbardziej magiczna. Kalendarzowa zima zaczyna się zaraz przed Świętami Bożego Narodzenia.


Okres zimnych temperatur i ciepłych świąt

Według naszego kalendarza zima zaczyna się 22 grudnia i trwa do 21 marca. Astronomiczna zima rozpoczyna się za to w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do momentu równonocy wiosennej. Przesilenie zimowe to też najkrótszy dzień w roku. Według meteorologów zima zaczyna się pierwszego grudnia. W tym okresie słupki rtęci spadają, w Polsce często do temperatur poniżej zera. Najniższa temperatura zarejestrowana w Polsce to - 41 °C - rekord należy do Siedlec i padł w 1940 roku. Zima oznacza również krótsze dni, podczas których słońce znika nawet około 16 po południu. Inaczej sytuacja wygląda na półkuli południowej, gdzie zima przychodzi dopiero pół roku później – tam jednak nie ma się co spodziewać śniegu i mrozu.


Pochodzenie słowa "zima" nie jest do końca jasne, ale prawdopodobnie wywodzi się z pruskiego "zema". Również angielskie "winter" wywodzi się z języka germańskich plemion.


Miesiące od grudnia (a często wcześniej) do marca to też okres, w którym w sen zapada natura. Drzewa stoją gołe, nic nie kwitnie, a wiele zwierząt zapada w sen zimowy na ten zimny i ciemny czas. Właśnie z tych względów – zimna i ciemności – zima przez wielu uważana jest za najgorszą porę roku. Pewnie właśnie dlatego tak chętnie ją żegnamy. Polacy mają wiele obrządków wywodzących się z czasów słowiańskich, które mają na celu przegonienie zimy i powitanie wiosny. Najbardziej znanym z nich jest topienie Marzanny.


Zima jednak bez wątpienia też ma swój klimat. Świat pokryty bielą, wieczory spędzone z kakao i przede wszystkim – święta Bożego Narodzenia. To dla wielu z nas najpiękniejszy okres w całym roku. Dla jednych czas spotkań z rodziną, dla innych okazja do zjedzenia pysznego jedzenia i odpoczynku. Ich stałymi elementami są choinka, prezenty i oczywiście – makowiec. Po świętach przychodzi czas imprez – Sylwestra i karnawału. Chociaż pogoda jest mroźna, to właśnie w zimę odbywają się często najgorętsze imprezy i bale przebierańców.


Dla dzieci zima to mini wakacje – najpierw w grudniu zimowa przerwa świąteczna, a w styczniu i lutym przypada czas ferii zimowych. Dla wielu rodzin jest to okres wyjazdu na narty, zarówno do Polski, jak i zagranicę. Jeżeli śnieg dopisze, ferie oznaczają zazwyczaj bitwy na śnieżki i lepienie bałwanów. Rekord największego bałwana na świecie należy do Amerykanów – miał on 37 metrów i rzęsy zrobione z 8 par nart!


A propos śniegu – najwięcej określeń, które go opisują, mają... Szkoci. Określeń śniegu, tego jak wygląda i co się z nim dzieje jest aż 421! Tym samym Szkoci przebijają bardziej śnieżną Norwegię, Islandię, a nawet Eskimosów.