Dzień Niepodległości Litwy 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Niepodległości Litwy zostały 294 dni, czyli 9 miesięcy i 21 dni.

W 2025 roku Dzień Niepodległości Litwy przypada na 11 marca (wtorek).

Jest to jedno z najbardziej lubianych świąt przez Litwinów, aż do tego stopnia, że rozpoczynają oni uroczystości już 10 marca od złożenia kwiatów na grobach sygnatariuszy Aktu Niepodległości.

Suwerenność Litwy

11 marca 1990r. Rada Najwyższa Republiki Litewskiej ogłosiła proklamację „O przywróceniu niepodległości państwa litewskiego”. Akt podpisany 11 marca podkreślał prawną kontynuację państwa litewskiego z okresu międzywojennego, które utraciło niepodległość w czerwcu 1940 roku i dostało się pod okupację Związku Radzieckiego. Aż 124 deputowanych opowiedziało się za suwerennością Litwy. Z krajów europejskich jako pierwsze niepodległość Litwy uznały Dania i Islandia (1991r.)

Obchody Dnia Niepodległości

Tym, co wyróżnia obchody drugiego dnia niepodległości (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena) od święta z 16 lutego jest sposób i miejsce obchodów. Główne uroczystości 11 marca odbywają się w Sejmie, w sali, w której została ogłoszona proklamacja. Biorą w nich udział posłowie na sejm, sygnatariusze Aktu Niepodległości, członkowie rządu oraz goście zagraniczni. W południe przed parlamentem są podnoszone flagi Litwy, Łotwy i Estonii, a następnie od parlamentu do placu Katedralnego wyrusza pochód, gdzie są również widoczne flagi Polski. Po południu w całej Litwie odbywają się liczne koncerty, w tym tradycyjny już koncert łączony orkiestr wojskowych z Litwy, Łotwy i Estonii.

Litwa – pierwsza republika niepodległa od Związku Radzieckiego

Czy wiesz, że Litwa była pierwszą republiką Związku Radzieckiego, która ogłosiła niepodległość? Wśród sygnatariuszy Aktu Niepodległości byli Polacy mieszkający na Litwie: Czesław Okińczyc, Zbigniew Balcewicz i Medard Czobot. Jak podkreśla Zbigniew Balcewicz: „Ogłoszenie niepodległości nie było po prostu taką deklaracją, że jesteśmy niepodlegli. Należało opracować odpowiednie dokumenty, żeby do tych dokumentów nikt nie mógł mieć żadnych zastrzeżeń prawnych. Było więc podane, że nie wychodzimy ze składu Związku Radzieckiego, przywracamy natomiast niepodległą Litwę przy obowiązującej Konstytucji 1938 roku”. Natomiast warte jest odnotowania, że podczas tego historycznego głosowania, aż sześciu deputowanych - Polaków – wstrzymało się od głosu.

Czy wiesz, że 1 kwietnia 1907r. niepodległość swoją ogłosiło Zarzecze – dzielnica Wilna znana jako miejsce ulubione przez artystów i „wolnych ptaków” – przypomina ona Krakowski Kazimierz i uchodzi za ciekawą atrakcję turystyczną.

Darmowe zwiedzanie Litwy w Dzień Niepodległości

Litwini w dniu swojego święta organizują liczne darmowe wycieczki z przewodnikiem po Wilnie, w tym także w języku polskim. To świetna okazja do odwiedzenia naszych sąsiadów.

Smakowite uroczystości Niepodległościowe

Polacy mają swoje rogale marcińskie, W Stanach Zjednoczonych podają indyka – a co jedzą Litwini w ten ważki dla nich dzień? Otóż wtedy na stołach królują cepeliny w różnym wydaniu -ale prym wiodą te nadziane mięsnym farszem.

Występowanie Dnia Niepodległości Litwy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota11.03.2023Dzień Niepodległości Litwy 2023
Poniedziałek11.03.2024Dzień Niepodległości Litwy 2024
Środa11.03.2026Dzień Niepodległości Litwy 2026
Czwartek11.03.2027Dzień Niepodległości Litwy 2027
Sobota11.03.2028Dzień Niepodległości Litwy 2028
Niedziela11.03.2029Dzień Niepodległości Litwy 2029
Poniedziałek11.03.2030Dzień Niepodległości Litwy 2030
Wtorek11.03.2031Dzień Niepodległości Litwy 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 marca