Walentynki w Hiszpanii 2025

Do najbliższych obchodów Walentynek w Hiszpanii zostały 234 dni, czyli 7 miesięcy i 19 dni.

W 2025 roku Walentynki w Hiszpanii przypada na 14 lutego (piątek).

Walentynki w Hiszpanii (Día de San Valentín lub po prostu San Valentín) we współczesnej, komercyjnej formie, powszechnie obchodzi się już od połowy XX wieku. W dużej mierze odpowiadają za to przedstawiciele branży handlowej i usługowej – restauratorzy, cukiernicy, jubilerzy czy kwiaciarze. Powszechnie uważa się, że święto wprowadziła sieć domów towarowych Galerías Preciados. Wypromowali oni Dzień Zakochanych wśród rodaków, by zwiększyć zyski ze sprzedaży swoich produktów. A że Hiszpanie należą raczej do otwartych i „zakochanych” nacji, nie było o to trudno.

Walentynki w Hiszpanii

Najczęściej wypowiadane słowa w Walentynki w Hiszpanii to z pewnością „te quiero” i „te amo”. Oba to wyznanie miłości, tyle że „te quiero” dotyczy również przyjaciół i rodziny, „te amo” jest używane wyłącznie przez kochanków. 14 luty jest dniem, w którym nie ma szans, by bez uprzedniej rezerwacji dostać miejsce w restauracji. Kwiaciarnie także nie narzekają w tym dniu na brak klientów, podobnie jak galerie handlowe. Ludzie obdarowują się kwiatami, biżuterią, czekoladkami, wysyłają sobie miłosne liściki. Jak podają statystki, Hiszpania należy do czołówki europejskich państw, w których najwięcej wydaje się z okazji Walentynek. Dotyczy to nie tylko wspomnianych, typowych walentynkowych prezentów, ale i wydatków na pobyty w hotelach, zabiegi SPA, masaże, czy wycieczki. Zaskakujące jest to, że wielu romantyków bierze nawet pożyczki bankowe, byle zachwycić swoją drugą połówkę.

Romantyczne miejsca w Hiszpanii na Walentynki

Święto Zakochanych wygląda więc podobnie jak w innych krajach obchodzących Walentynki, ale to co je wyróżnia, to z pewnością wiele romantycznych miejsc, w których można je spędzić. Piękne, zabytkowe miasta mają w sobie dużo magii, jak choćby dzielnica Austrias w Madrycie, park Güell w Barcelonie, park Marii Luizy w Sewilli, Granada (fantastyczny zachód słońca nad Alhambrą), Salamanca czy Walencja. Tłumy ludzi przybywają do niewielkiego miasta Teruel, gdzie w trzeci weekend lutego odbywają się Śluby Isabel de Segura. Tysiące uczestników przebiera się w średniowieczne stroje, by upamiętnić kochanków z tego miasta - Diego de Marcilla i Isabel de Segura. To hiszpańscy Romeo i Julia, a ich historia jest równie romantyczna co Włochów. Można ją poznać właśnie podczas imprezy, gdyż przeprowadzana jest imponująca inscenizacja tej miłości, a wydarzenie kończy się przemarszem z ciałami kochanków przez ulice Teruel.

Hiszpania znana jest także ze swoich pięknych plaż, które idealnie nadają się na scenerię Dnia Zakochanych. Najpopularniejsze znajdują się na Majorce, Ibizie, Costa del Sol czy Costa Brava, ale w całym kraju znajdziemy ich setki. Warto polecić również Park Narodowy Garajonay na wyspie La Gomera na Wyspach Kanaryjskich - to miejsce gdzie podobno można usłyszeć głosy kochanków, od których pochodzi jego nazwa.

Występowanie Walentynek w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek14.02.2023Walentynki w Hiszpanii 2023
Środa14.02.2024Walentynki w Hiszpanii 2024
Sobota14.02.2026Walentynki w Hiszpanii 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki w Hiszpanii 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki w Hiszpanii 2028
Środa14.02.2029Walentynki w Hiszpanii 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki w Hiszpanii 2030
Piątek14.02.2031Walentynki w Hiszpanii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego