Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2025

Do najbliższych obchodów Święta Trzech Króli w Hiszpanii zostało 46 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni.

W 2025 roku Święto Trzech Króli w Hiszpanii przypada na 6 stycznia (poniedziałek).

Święta religijne w Hiszpanii wyróżniają się na tle innych państw – ich obchody są kolorowe, wesołe i głośne. Nie inaczej jest podczas Objawienia Pańskiego, czyli El Día de los Reyes Magos. Ulice miast w całym kraju goszczą parady Trzech Króli, a przy śniadaniu Hiszpanie poszukują wyjątkowych figurek. Dzień 6 stycznia jest wolny od pracy.

Objawienie Pańskie w Hiszpanii - parady Trzech Króli

Najbardziej charakterystyczną tradycją Objawienia Pańskiego w Hiszpanii są kolorowe parady z udziałem Orszaku Trzech Króli, nazywane Cabalgata de Reyes Magos. Można odnieść wrażenie, że wiele miast i miasteczek prześciga się we widowiskowości tego wydarzenia. Kacper, Melchior i Baltazar podróżują na wielbłądach lub konno, ale także i na słoniach, platformach albo naczepach ciężarówek. W Sewilli Trzech Króli transportuje złota kareta, w nadmorskich kurortach na miejsce parady przybywają łodziami, a w Logrono lądują helikopterem.

Całej zabawie towarzyszy głośna muzyka i śpiewy, a Królowie po drodze obrzucają dzieci cukierkami oraz drobnymi upominkami. Z pewnością do najbardziej zadowolonych należą najmłodsi z Barcelony, tam bowiem podczas Objawienia Pańskiego ze specjalnych ciężarówek zrzucanych jest aż kilkanaście ton cukierków.

Pierwsza parada z okazji święta odbyła się w Alcoi w 1885 roku i do dziś jest jedną z najpopularniejszych w całej Hiszpanii. Warto wspomnieć, że w Madrycie podczas Święta Trzech Króli można zobaczyć polską karocę. Polonia działająca przy Stowarzyszeniu Polaków Klub Wawel dekoruje ją biało-czerwonymi akcentami, a na jej pokładzie znajdują się dzieci z Sobotniej Szkoły Polskiej im. Jana Długosza.


Objawienie Pańskie w Hiszpanii - tradycje

Dzieci w całej Hiszpanii oczekują 6 stycznia nie tylko z powodu kolorowych przemarszów Trzech Króli, ale przede wszystkim prezentów. Zawczasu piszą oni do nich kartki z listą podarunków, które chciałyby dostać. Wieczorem 5 stycznia układają buty, a obok słodycze oraz miskę z wodą i sianem dla Mędrców i ich wielbłądów. Dzieci znajdują rankiem oprócz upragnionych zabawek również charakterystyczne cukierki w kształcie bryłki węgla, tzw. Carbón de Reyes. Jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie, by poprawić się w następnym roku.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, w tym przypadku nie chodzi jednak o zapas energii, ale o tradycję. W Święto Trzech Króli w Hiszpanii cała rodzina wspólnie spożywa śniadanie i dzieli się ciastem Roscón de Reyes (pierścień króla) w kształcie pierścienia z kandyzowanymi owocami. Pierścień symbolizuje koronę, natomiast klejnoty nawiązują do królewskich insygniów. Najważniejsza jest jednak jego zawartość – w środku znajduje się figurka Dzieciątka Jezus nazywana sorpresą oraz ziarnko fasoli. W przypadku figurki jej znalazca zostaje królem i powinien ją odnieść do kościoła w Dniu Ofiarowania 2 lutego (Día de la Candelaria), fasola oznacza, że za rok to jej posiadacz upiecze albo kupi to ciasto.

Występowanie Święta Trzech Króli w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek06.01.2023Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2023
Sobota06.01.2024Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2024
Wtorek06.01.2026Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2026
Środa06.01.2027Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2027
Czwartek06.01.2028Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2028
Sobota06.01.2029Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2029
Niedziela06.01.2030Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2030
Poniedziałek06.01.2031Święto Trzech Króli w Hiszpanii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 stycznia