Dzień Balearów 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Balearów zostało 219 dni, czyli 7 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Dzień Balearów przypada na 1 marca (sobota).

Baleary to marzenie wielu turystów, którzy kochają słońce, plaże, morze i imprezy. Jedną z dobrych okazji, by odwiedzić Ibizę czy Majorkę jest Dzień Balearów. Wtedy mieszkańcy tego regionu bawią się na całego z okazji rocznicy uchwalenia Statutu Autonomii Balearów.

Ze względu na łatwo dostępne położenie przy Morzu Śródziemnym wyspy mają zróżnicowaną historię i ciekawą architekturę, bowiem w przeszłości padały łupem różnych nacji: Wandali, Bizantyjczyków, Maurów, Hiszpanii i Brytyjczyków. Dziś Baleary są regionem autonomicznym oraz prowincją Hiszpanii, a Statut wspólnoty autonomicznej podpisano 1 marca 1983 roku. W związku z tym uchwalono święto - Día de las Islas Baleares, czyli Dzień Balearów, a w ramach obchodów odbywają się publiczne odczyty Statutu. Od 1999 roku jest to dzień wolny od pracy, czas świętowania przynależności do tego słonecznego regionu, ale i najlepsza okazja, by zaprezentować turystom bogatą lokalną tradycję i folklor. Festiwale, koncerty, wystawy sztuki, zawody sportowe i degustacje lokalnych potraw oraz win organizowane są we wszystkich zakątkach Minorki, Ibizy, Majorki i wysp tworzących Baleary. W dniu święta najbardziej charakterystyczne budynki rządowe, muzea, klasztory, galerie sztuki organizują bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, np. Rada Miasta Palma, Zamek Bellver, Parlament Balearów, Katedra La Seu czy Muzeum Monograficzne Puig des Molins.

Najwięcej wydarzeń z okazji Dnia Balearów ma miejsce w Palmie, stolicy i największym mieście Balearów oraz wyspy Majorka. To zarazem jeden z głównych ośrodków turystycznych świata, co widać już na lotnisku, które należy do najbardziej ruchliwych w całej Europie. W dniu święta od rana mieszkańcy i turyści wychodzą na ulice, by wspólnie się bawić. Na średniowiecznym targu w muzeum Es Baluard można znaleźć potrawy, napoje i produkty rzemieślnicze z całej wyspy. Turyści mogą też poznać np. tradycyjny taniec Majorki Ball de Bot czy zobaczyć kolorowe stroje, posłuchać muzyki ludowej. Atrakcją są wielkie demony, które przechadzają się wśród ludzi i plują ogniem. Minorka z kolei proponuje zwiedzanie farmy wiatrowej Milà, jaskini Cova des Coloms czy wyścigi konne z uprzężą na hipodromie Maó. Na Ibizie odbywają się regaty, turnieje koszykówki i szachów oraz targi z rękodziełami na hipodromie Sant Rafael. Dla tych, którzy wolą nieco spokojniejsze miejsce, świetnym rozwiązaniem jest magiczna wyspa Formentera - najmniejsza zamieszkana wyspa Balearów, z latarnią morską i wspaniałym Parkiem Przyrodniczym Ses Salines, gdzie tłumy ludzi podziwiają roślinę Posidonię.

Występowanie Dnia Balearów w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa01.03.2023Dzień Balearów 2023
Piątek01.03.2024Dzień Balearów 2024
Niedziela01.03.2026Dzień Balearów 2026
Poniedziałek01.03.2027Dzień Balearów 2027
Środa01.03.2028Dzień Balearów 2028
Czwartek01.03.2029Dzień Balearów 2029
Piątek01.03.2030Dzień Balearów 2030
Sobota01.03.2031Dzień Balearów 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Baleary

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 marca