Obchody Światowego Dnia Trawy Morskiej były 39 dni, czyli 1 miesiąc i 11 dni temu.
W 2025 roku obchody Światowego Dnia Trawy Morskiej przypadły na 1 marca (sobota).
Celem Światowego Dnia Trawy Morskiej (World Seagrass Day) jest podniesienie świadomości na jej temat i ważnych funkcji, jakie spełnia w ekosystemie. Święto obchodzone jest 1 marca, a jego koordynatorem jest Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Trawa – ważny element ekosystemu
Trawa morska wyewoluowała około 100 milionów lat temu, kiedy większość życia roślinnego znajdowała się jeszcze pod wodą. Obecnie znanych jest jej ponad 70 rodzajów, ulokowanych na powierzchni około 300 000 kilometrów kwadratowych. Trawa morska to nic innego, jak kwitnące rośliny występujące wzdłuż wybrzeży na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy.
Jest niezwykle ważna w utrzymaniu ekosystemu morskiego. Stanowi schronienie i pożywienie dla żółwi i koników morskich, ryb, planktonu, manatów czy nawet rekinów. To prawie 70% wszystkich organizmów żyjących w światowych wodach.
Bardzo ważne dla naszej planety jest to, że trawy morskie pochłaniają miliony ton dwutlenku węgla. Bez cienia przesady można powiedzieć, że są płucami ziemi - 1 metr kwadratowy morskiej jest w stanie wyprodukować nawet 10 litrów tlenu dziennie. Ponadto oczyszczają wody przybrzeżne oraz chronią przed zakwaszeniem oceanów.
Trawa morska ma też wpływ na przemysł rybny i turystyczny oraz społeczności i gospodarki, które na nich polegają, przyciąga np. kraby, łososie i ssaki morskie. Jest to też sposób na to by walczyć z ubóstwem, zwłaszcza na terenach przybrzeżnych.
Historia Światowego Dnia Trawy Morskiej
Celem święta jest ochrona traw morskich, która jak wiele innych zasobów w morzach i ocenach jest zagrożona działalnością człowieka. Według badan ONZ, każdego roku niszczonych jest do 7% siedlisk morskich trawy morskiej. Na takie zagrożenia zareagowała Sri Lanka, zgłaszając rezolucję do ONZ. Ambasador Mohan Pieris, stały przedstawiciel Sri Lanki przy ONZ, podkreślił w niej zainteresowanie swojego kraju, jako państwa przybrzeżnego, zwróceniem uwagi i świadomości na potrzebę walki ze zmianami klimatycznymi o uniwersalnym znaczeniu. Inicjatywę gorąco wsparło także Światowe Stowarzyszenie Trawy Morskiej (World Seagrass Association). Rezolucja została przyjęta w drodze konsensusu i współfinansowana przez 24 kraje. W związku z tym 22 maja 2022 roku ogłoszono nowe wydarzenie w kalendarium świąt ONZ.
W ramach święta można wesprzeć organizacje charytatywne zajmujące się trawą morską, takie jak Project Seagrass i program SeaGrass Grow.