Dzień Puszystych 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Puszystych zostało 161 dni, czyli 5 miesięcy i 8 dni.

W 2024 roku Dzień Puszystych przypada na 1 marca (piątek).

1 marca w Polsce obchodzimy Dzień Puszystych. W tym dniu każda osoba z większą lub mniejszą nadwagą bez wyrzutów sumienia może pozwolić sobie na „coś” słodkiego. Ale Dzień Puszystych także skłania do refleksji dotyczącej współczesnego ideału piękna i dyskryminacji osób z nadwagą. Zdarzają się sytuacje, gdy osoby puszyste traktowane są jako gorsze lub stają się obiektem drwin i przezwisk. A nadwaga nie przekreśla szans na odniesienie sukcesu i nie umniejsza ich atrakcyjności.

Obecnie wciąż promowana jest nadmierna szczupłość, która staje się wyznacznikiem piękna. Ale czy piękno tkwi jedynie w rozmiarze sylwetki? Osoby puszyste również są atrakcyjne i mogą stanowić symbol seksu. Wystarczy przypomnieć sobie gwiazdę, która nadal podziwiana jest także przez szczupłe osoby. Marlin Monroe była posiadaczką zaokrąglonych kształtów i nosiła rozmiar 42, przez niektórych uważany za bardzo duży, ale to właśnie ona i jej sylwetka stały się legendą kina.

Panie z kobiecą sylwetką często nieświadome są własnej atrakcyjności i seksapilu. Często również szczupłe osoby posiadają mnóstwo kompleksów, które sprawiają, że czują się niedowartościowane. A w każdym z nas tkwi niepowtarzalne piękno. Warto spojrzeć na sławne osobistości, które również posiadają nadprogramowe kilogramy. Na przykład piosenkarka Adele jest piękną kobietą o zaokrąglonych kształtach, która swoim głosem i urokiem podbiła rynek muzyczny. Również na światowych wybiegach pojawiają się modelki nie tylko XS, ale XL. Przykładem jest Lucy Moore, posiadaczka rozmiaru 44, która nie wstydzi się reklamować bieliznę. Piękno nie ma ustalonego rozmiaru, ale współczesne trendy mody próbują wmówić kobietom, że rozmiar 34 jest wyznacznikiem atrakcyjności.

Kobiece kształty są atrakcyjne, ale nadmierna ilość kilogramów jest wyjątkowo szkodliwa dla zdrowia. Zmiana nawyków żywieniowych, zwiększona aktywność fizyczna i zbilansowana dieta pozwolą na zachowanie lub odzyskanie zdrowia. W Polsce ponad 60% osób ma nadwagę, ale aż 30% cierpi na otyłość, która może stać się przyczyną groźnych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, czy nowotwory. Warto zadbać o nasze zdrowie i walczyć z otyłością – jedną z największych epidemii XXI wieku.

Dzień Puszystych w USA obchodzony jest 6 października jako Plus Size Appreciation Day.
W listopadzie 2019 r. po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono Plus Size Fashion Days Poland - wydarzenie na którym spotkały się osoby z branży marek plus size oraz ich klienci.