Obchody Światowego Dnia Świadomości Autoagresji były 39 dni, czyli 1 miesiąc i 11 dni temu.
W 2025 roku obchody Światowego Dnia Świadomości Autoagresji przypadły na 1 marca (sobota).
Światowy Dzień Świadomości Autoagresji (inne nazwy to Dzień Świadomości Samookaleczeń lub Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach) obchodzony jest 1 marca i stanowi nieformalne święto, które zwraca uwagę społeczeństwa na problem samookaleczeń.
Autoagresja to zachowanie dążące do wywołania własnej szkody fizycznej bądź psychicznej. Samookalecznie dzieli się na bezpośrednie oraz pośrednie. W przypadku ataków bezpośrednich, osoba wyrządza sobie fizyczną krzywdę w postaci zadawania ran ostrymi narzędziami, połykaniem różnych przedmiotów czy przypalaniem danej części ciała. Najbardziej dramatycznym przejawem tego typu autoagresji jest samobójstwo. Autoagresja pośrednia przejawia się najczęściej w prowokowaniu przemocy u innych ludzi i poddawaniem się jej bez żadnej obrony (autoagresja bierna) lub symulowaniu poważnych chorób, w celu przejścia bolesnych oraz ryzykownych badań medycznych. Autoagresja również może przyjąć formę zaniedbania zdrowia i higieny osobistej lub podejmowania działań zagrażających życiu.
Pojęcie autoagresji nie posiada jednoznacznej definicji i obejmuje wiele zachowań. Niektóre formy autoagresji mogą dotyczyć upiększania ciała, poprzez nieuzasadnione operacje plastyczne, nadmierne kolczykowanie bądź stosowanie drakońskich diet. Autoagresja często staje się metodą na rozładowanie napięcia emocjonalnego, poradzenia sobie z problemami lub przejawia się jako sposób kontroli nad własnym ciałem. Przypadek autoagresji najczęściej dotyka osób, które wcześniej doświadczyły przemocy ze strony najbliższych lub przeżyły traumatyczne wydarzenia. Samookaleczanie pojawia się także wśród ludzi z zaburzeniami psychicznymi, na przykład schizofrenii, czy zaburzeniami osobowości.
Pomimo że autoagresja dotyka tak wiele osób, to nadal w społeczeństwie jest tematem tabu. W Światowym Dniu Świadomości Autoagresji organizowane są wydarzenia upowszechniające wiedzę o samookaleczeniach i formach udzielanej pomocy. W tym dniu, każdy, kto chce pomóc lub poszukuje pomocy może przyłączyć się do akcji poprzez założenie na swój nadgarstek wstążki w odpowiednim kolorze. Kolor pomarańczowy symbolizuje osobisty problem autoagresji oraz poszukiwanie pomocy, biały dotyczy solidaryzacji z ofiarami tej formy agresji, zaś wstążka pomarańczowo-biała zakładana jest przez osoby, które przezwyciężyły problem autoagresji i pragną pomagać innym. W tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na osoby tuż obok, bo być może symbol wstążki uratuje komuś życie.