Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym zostało 69 dni, czyli 2 miesiące i 7 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym przypada na 1 marca (sobota).

Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym obchodzony jest 1 marca, w przypadającą rocznicę próbnej eksplozji termojądrowej, która została przeprowadzona na atolu Bikini w rejonie amerykańskich Wysp Marshalla. Na tych terenach pierwszy marzec upamiętnia Dzień Ofiar Broni Jądrowej.

Amerykańskie wojska 1 marca 1954 roku, w ramach akcji Castle Bravo, zdetonowały w rejonie Wysp Marshalla eksperymentalną bombę wodorową. Ładunek posiadał moc tysiąckrotnie większą niż bomba zrzucona na Hiroszimę. Jedna z wysp wyparowała, zaś skażenie, mimo obietnic bezpieczeństwa, okazało się wielokrotnie większe niż przewidywania amerykańskich specjalistów wojskowych. Prawie trzysta osób ucierpiało przez efekt napromieniowania. Test Castle Bravo spowodował ogromną katastrofę ekologiczną. W wyniku eksplozji nastąpił opad radioaktywny, przyczyniający się do skażenia najbliższych wysp. Mieszkańcy nie zostali powiadomieni o ataku, zaś według relacji świadków, dzieci wybiegały na dwór i bawiąc się, połykały opad promieniotwórczy, sądząc, że to śnieg. Wielu dorosłych mieszkańców i dzieci uległo wewnętrznym oraz zewnętrznym poparzeniom, „ślepocie atomowej” oraz innym chorobom. Amerykański rząd w ramach zadośćuczynienia wypłacił ofiarom ataku wysokie odszkodowania.

Po mimo tak tragicznych historii oraz międzynarodowej kontroli, liczba państw dysponujących bronią atomową uległa zwiększeniu. W latach 40. bronią atomową dysponowały tylko dwa kraje: Stany Zjednoczone i Związek Radziecki, zaś w kolejnych latach pozostałe państwa zaczęły produkować broń atomową. Po upadku ZSRR, takie państwa jak Argentyna, Brazylia, Algieria, Korea Południowa i Rumunia porzuciły pracę nad uzbrojeniem nuklearnym. W Międzynarodowym Dniu Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym, organizowane są na całym świecie wydarzenia wyrażające sprzeciw wobec broni atomowej. Na przykład, w Londynie aktywiści z organizacji Kampania na rzez Rozbrojenia Nuklearnego (CND), przeprowadzają pokojowe demonstracje przed ambasadami państw posiadających w swoim arsenale broń jądrową.

Organizacja Narodów Zjednoczonych także dostrzega niebezpieczeństwo związane z bronią atomową, dlatego powołano następujące dni obchodów:
- Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych 29 sierpnia każdego roku
- Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 26 września każdego roku

Występowanie Międzynarodowego Dnia Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa01.03.2023Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2023
Piątek01.03.2024Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2024
Niedziela01.03.2026Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2026
Poniedziałek01.03.2027Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2027
Środa01.03.2028Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2028
Czwartek01.03.2029Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2029
Piątek01.03.2030Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2030
Sobota01.03.2031Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 marca