Jak powstają piegi? Piegi są objawami zaburzeń rozłożenia barwnika na skórze, który pojawia się na wskutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Istnieją dwa rodzaje piegów: zwykłe, uwarunkowane genetycznie oraz wywołane przez działanie promieni słonecznych. W pierwszej kategorii piegi zazwyczaj są małe, okrągłe oraz jasnobrązowe, zaś w kolejnej, piegi są ciemniejsze, a także mogą być większe. Piegi nie są objawem żadnej choroby, ale ze względu na predyspozycje do ich wystąpienia, osoby o jasnej karnacji bardziej są narażone na poparzenia słoneczne i nowotwory skóry.
Niektóre osoby chcąc pozbyć się za wszelką cenę piegów próbują wszystkich sposobów usunięcia plamek z twarzy lub innej części ciała. Piegi u osób o ciemniejszej karnacji zazwyczaj są płytsze i dlatego stosunkowo łatwo się ich pozbyć. A osoby o rudym kolorze włosów, zazwyczaj posiadają głębokie piegi, więc wszelkie zabiegi najprawdopodobniej nie przyniosą pożądanych efektów. W Internecie można szybko znaleźć najróżniejsze porady dotyczące rozjaśniania lub całkowitego usuwania piegów, od domowych metod stosowanych jeszcze przez nasze prababcie aż do nowoczesnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. I tak można przeszukując strony internetowe poświęcone urodzie, dowiedzieć się, że cytryna, truskawki, ogórek, pietruszka lub zsiadłe mleko (bardzo pożyteczne w słonecznych oparzeniach skóry) mogą pomóc w walce z piegami.
Często piegi dodają uroku oraz seksapilu, zwłaszcza, gdy dostrzegamy drobne plamki na twarzach sławnych aktorek lub modelek. Świetnymi przykładami są Lindsay Lohan, Weronika Rosati, Kate Moss, czy Emmy Watson. Wszystkie wymienione panie posiadają piegi i to im nie przeszkadza w byciu sławną oraz podziwianą wśród wielu ludzi. W tej elitarnej grupie są też ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks.
Może w Dniu Piegów choć raz warto spojrzeć na własne piegi w bardziej przychylny sposób?.