Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Drzewa Arganowego były 46 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Drzewa Arganowego przypadły na 10 maja (piątek).

Drzewo arganowe to duma Maroka, bowiem występuje tylko w południowej części tego kraju, w regionie Sus. Jeśli więc ktoś chce zobaczyć je na własne oczy, musi wybrać się na wycieczkę do Afryki. Na szczęście nie trzeba jechać aż tak daleko, by skorzystać z jego skarbów, a konkretnie olejku arganowego. Roślinę doceniła nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych, która uchwaliła 10 maja Międzynarodowym Dniem Drzewa Arganowego (International Day of Argania).

Drzewo arganowe


Inne nazwy tej rośliny to argania żelazna, argania żelazodrzew, olejara żelazna czy tłuścianka żelazna. To gatunek drzewa z monotypowego rodzaju Argania z rodziny sączyńcowatych, który jest endemitem, czyli unikatową rośliną dla danego miejsca albo regionu. Ich domem jest Maroko, gdzie w regionie Sus pomiędzy As-Sawirą, a Agadirem na suchych terenach obejmujących 700-800 tys. hektarów jest ich około 21 milionów. Dzikie okazy znajdują się też w południowej Hiszpanii.

Najbardziej charakterystyczne cechy drzewa to jego rozłożyste, poplątane gałęzie i powyginany pień. Jest to wiecznie zielona roślina, liście może stracić jedynie podczas długiej suszy. To co najczęściej szokuje turystów to widok kóz, które wspinają się i wylegują na drzewach. Zjadają one liście i owoce, a wyplute lub wydalone przez nie nasiona wykorzystuje się potem do produkcji olejku arganowego. Ułatwia to pracę kobietom (to one tradycyjnie się tym zajmują, przekazują wiedzę z pokolenia na pokolenie), ponieważ trudno je otworzyć z twardej skorupy orzecha. Do wyprodukowania 3 litrów oleju arganowego potrzeba około 150 kg owoców.

Złoto Maroka - olejek arganowy


Liście i owoce drzewa argonowego są jadalne i bardzo cenione, stanowią istotną rezerwę paszy dla wszystkich stad, nawet w okresach suszy. Drzewa są również wykorzystywane jako drewno opałowe.

Jednym z największych skarbów drzewa arganowego jest jednak olej pozyskiwany z nasion. Nazywany jest płynnym złotem Maroka, eliksirem młodości czy cudem z Maroka. Ma bogate właściwości zdrowotne, kosmetyczne, odżywcze, regenerujące i odmładzające, stąd jest jednym z najdroższych i najbardziej cenionych olejów na świecie.

Wśród najważniejszych zalet olejku argonowego wymienić można obniżanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi, zapobieganie miażdżycy i zawałom, poprawianie krążenia czy wzmacnianie odporności na zakażenia. Olej ma też działanie przeciwzapalne. Zastosowanie w branży kosmetycznej to także multum pozytywów, jak wzmocnienie włosów i paznokci, niwelowanie zmarszczek, trądziku, przeciwdziałanie starzeniu się skóry, ujędrnianie jej i nawilżanie. Aragonia przyśpiesza też gojenie ran, blizn, poparzeń, pomaga również w leczeniu reumatyzmu. Tych korzyści jest jednak znacznie więcej. Olejek często daje się w Maroku jako prezent ślubny.

Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego


Region, w którym od wieków uprawia się drzewa arganowe, łączy w sobie różnorodność biologiczną rolnictwa, odporne ekosystemy i cenne dziedzictwo kulturowe.

Z tego powodu zyskał uznanie i ochronę różnych podmiotów ONZ. W 1988 roku UNESCO wyznaczyło Rezerwat Biosfery Arganeraie, a wiedza odnośnie drzewa arganowego została wpisana w 2014 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2021 roku ONZ ogłosiło 10 maja Międzynarodowym Dniem Drzewa Arganowego. Rezolucje złożyło oczywiście Maroko, wsparło ją 113 państw członkowskich ONZ. Celem tego wydarzenia jest poszerzenie wiedzy ludzi na temat drzew arganowych i ich znaczenia dla środowiska oraz społeczności. Każdej edycji towarzyszy przewodnie hasło, np. „Drzewo arganowe, symbol wytrzymałości”. Drzewo arganowe jest bowiem niezwykle mocne - wytrzymuje temperatury do 50° Celsjusza, może żyć nawet do 200 lat.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Drzewa Arganowego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek10.05.2022Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2022
Środa10.05.2023Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2023
Sobota10.05.2025Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2025
Niedziela10.05.2026Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2026
Poniedziałek10.05.2027Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2027
Środa10.05.2028Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2028
Czwartek10.05.2029Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2029
Piątek10.05.2030Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 maja