Europejska Noc Muzeów 2023

Obchody Europejskiej Nocy Muzeów były 582 dni, czyli 1 rok 7 miesięcy i 2 dni temu.

W 2023 roku obchody Europejskiej Nocy Muzeów przypadły na 20 maja (sobota).

Europejska Noc Muzeów (Long Night of Museums) to impreza, na którą co roku z niecierpliwością czekają miłośnicy sztuki, kultury i historii. W trzecią sobotę maja muzea, teatry, kina, galerie i instytucje kulturalne z całej Europy pozostają otwarte do późna w nocy, a uczestnicy mogą za darmo oglądać wszystkie wystawy i eksponaty.

Historia Europejskiej Nocy Muzeów


Europejska Noc Muzeów, dawniej Noc Muzeów, pierwszy raz odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Niemiecka Lange Nacht der Museen wzbudziła spore zainteresowanie i zebrała mnóstwo pochlebnych opinii. Do projektu przyłączyły się muzea z innych miast. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym. Rok później do zabawy przyłączył się Kraków, gdzie o północy zabrzmiała wtedy „Oda do radości”, a w niebo wystrzelono sztuczne ognie. W Warszawie również impreza zadebiutowała w 2004 roku – muzea zwiedziło wówczas 16 tysięcy osób, a między placówkami jeździły dwa stare autobusy, popularne „ogórki”. Dziś to stały punkt programu. W 2005 roku Rada Europy, UNESCO i Międzynarodowa Rada Muzeów postanowiły wspólnie promować to wydarzenie, dzięki czemu weszło ono na nieosiągalny wcześniej poziom. Europejska Noc Muzeów to z pewnością jedna z najciekawszych imprez na naszym kontynencie.

Obchody Europejskiej Nocy Muzeów


W imprezie udział bierze około 1200 muzeów w 120 miastach w całej Europie. Celem jest promocja kultury, ale też zachęcenie ludzi do częstszego odwiedzania placówek kulturalnych. Polska wyróżnia się na tle Europy, ponieważ w naszym kraju święto odbywa się nie tylko w największych miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań, ale i w wielu mniejszych ośrodkach. Poza tym udział biorą w niej zarówno muzea, jak i kina, teatry, domy kultury, galerie czy biblioteki, natomiast w innych krajach europejskich przeważnie są to tylko muzea.

Organizatorzy poszczególnych wydarzeń oprócz samych wystaw czy wernisaży starają się zapewnić dodatkowe atrakcje, jak koncerty, poczęstunki, warsztaty, specjalne oprowadzania czy scenki rodzajowe. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest też udział dzieci w Europejskiej Nocy Muzeów, głównie dzięki temu, że wiele placówek organizuje dla nich specjalne wydarzenia we wcześniejszych godzinach. Uczestnicy Europejskiej Nocy Muzeów zazwyczaj mają też zapewniony bezpłatny transport w okolicy.