Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2024

Do najbliższych obchodów Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny zostało 210 dni, czyli 6 miesięcy i 26 dni.

W 2024 roku Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny przypada na 21 listopada (czwartek).

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny to święto, które upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w dzieciństwie Matki Jezusa. W Świątyni Jerozolimskiej została ofiarowana na służbę Bogu przez swoich rodziców, Joachima i Annę. Wspomnienie przypada 21 listopada w całym Kościele.

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny


Maryja jest najważniejszą kobietą w historii Kościoła, uwielbianą i szanowaną na całym świecie. Niewiele jednak wiadomo o jej dzieciństwie, a ten okres jej życia jest dla wiernych również bardzo ciekawy, jak Zwiastowanie czy poczęcie Jezusa. W Piśmie Świętym nie znajdziemy żadnej wzmianki o jej młodych latach, na szczęście wspomina o nich apokryficzna Protoewangelia Jakuba z II wieku. Jednym z jej najistotniejszych punktów jest opis Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Joachim i Anna wiele lat czekali na to, by zostali obdarzeni potomstwem. W pewnym momencie kobieta złożyła przysięgę, że jeśli tego doczeka, to odda syna lub córkę na służbę Bogu. Joachim udał się natomiast na pustynię, gdzie pościł przez 40 dni i nocy i modlił się o dziecko. Stwórca wysłuchał ich próśb, a matka Maryi dotrzymała złożonej obietnicy. Gdy dziewczynka miała trzy lata została ofiarowana na służbę Bogu w Świątyni Jerozolimskiej, tam pod okiem św. Zachariasza wychowała się jako dziewica, aż do ślubu ze swoim opiekunem św. Józefem.

Ciekawostką wywodzącą się z Ofiarowania Matki Bożej jest tzw. tradycja wywodu, która polega na udzieleniu specjalnego błogosławieństwa rodzicom i dziecku w okresie niemowlęcym. W dawnej Polsce matka wchodziła bocznymi drzwiami do zakrystii, gdzie duchowny odprawiał błogosławieństwo, następnie z zapaloną świecą szła do ołtarza. Po Soborze Watykańskim II wywód zastąpiono obrzędem chrztu dziecka, choć zwyczaj jest jeszcze obecny w niektórych parafiach na Zachodzie i Wschodzie. Różni się jednak momentem modlitwy. Na Wschodzie wywód odbywał się przed sakramentem chrztu, na Zachodzie po tym ważnym wydarzeniu w życiu każdego człowieka.

Historia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny


Celem święta jest upamiętnienie wyboru rodziców Maryi, a później świadomego potwierdzenia go przez nią samą, by przez całe życie służyć Bogu. Wydarzenie to celebrowano już najprawdopodobniej w VI wieku, kiedy w Jerozolimie poświęcono kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Na Wschodzie tradycja ta przyjęła się w VIII wieku, a w Kościele zachodnim w XIV (wprowadził je w 1372 roku w Awinionie papież Grzegorz XI). W całej wspólnocie kościelnej rozszerzono je pod koniec XVI wieku za sprawą Sykstusa V.

Święto obchodzi się 21 listopada, a w trakcie uroczystej mszy św. czytany jest fragment Ewangelii św. Łukasza - Łk 14, 41-44. Choć nie jest to święto nakazane, czyli nie ma obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie, to oczywiście duchowni zachęcają do odwiedzenia kościoła w tym dniu. Maryja jest przecież Królową Polski, więc warto oddawać jej hołd podczas świąt maryjnych.

W Kościele katolickim wspomnienie Ofiarowania NMP jest bardzo ważnym wydarzeniem dla Sióstr Prezentek, jest to bowiem ich święto patronalne. Wspólnota ta została założona w 1626 roku w Krakowie przez Zofię z Maciejowskich Czeską, by wspierać nauczanie i wychowanie dziewcząt. Jest to również dzień szczególnej pamięci o mniszkach klauzurowych.

Występowanie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek21.11.2022Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2022
Wtorek21.11.2023Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2023
Piątek21.11.2025Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2025
Sobota21.11.2026Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2026
Niedziela21.11.2027Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2027
Wtorek21.11.2028Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2028
Środa21.11.2029Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2029
Czwartek21.11.2030Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 listopada