Dzień Dziecka we Włoszech 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Dziecka we Włoszech zostały 242 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

W 2025 roku Dzień Dziecka we Włoszech przypada na 20 listopada (czwartek).

Dzień Dziecka we Włoszech to trochę inne święto niż w Polsce, zdecydowanie mniej beztroskie, przypada również w innym terminie. W kraju nad Wisłą 1 czerwca rodzice obdarowują swoje pociechy prezentami, organizowane są koncerty, festyny i pikniki rodzinne. Na Półwyspie Apenińskim 20 listopada obchodzi się natomiast Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Młodzieży. Tematem numer jeden są wówczas prawa najmłodszych w świecie dorosłych.


Historia Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i Młodzieży we Włoszech

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Młodzieży zatwierdzony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku 20 listopada 1989 roku. Włosi przyjęli go w dniu 27 maja 1991 roku. Data nawiązuje do uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989 roku. Konwencja uważana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć prawa międzynarodowego XX wieku. Jest najbardziej uznanym traktatem o prawach młodych ludzi, ustanawia m. in. prawo do zdrowia, edukacji i zabawy, do rodziny, do ochrony od przemocy, niedyskryminacji i wysłuchania ich opinii. Święto ma głośno przypominać o tych prawach i przede wszystkim niwelować liczbę ofiar wśród najmłodszych, bowiem każdego roku padają oni ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej, nadużyć, są wykorzystywanie itp. Dzieje się tak praktycznie na każdej płaszczyźnie życia, nie tylko podczas wojen czy na ulicach, ale i tam gdzie powinny mieć zagwarantowane absolutne bezpieczeństwo, a więc w szkole, kościele i rodzinie. Przemoc w młodych latach w bardzo znacznym stopniu wpływa na rozwój człowieka, godność oraz przyszłe życie.


Obchody Dnia Dziecka we Włoszech

W Dzień Dziecka we Włoszech (mieszkańcy Italii używają określenia Giornata dei Balbini) jak można nazwać Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Młodzieży, nagłaśnia się problemy najmłodszych, organizuje przeróżne kampanie, warsztaty, konferencje. Na przykład w kilkunastu tysięcy aptekach można przekazywać leki dostępne bez recepty, syropy czy produkty pediatryczne. Podarowane leki są wysyłane do szpitali z zagranicy, krajowych, do domów rodzinnych czy instytucji dla nieletnich. W tych samych aptekach oraz szkołach, bibliotekach pojawiają się również specjalne prace, komiksy i ulotki poświęcone tematyce praw młodzieży i ich problemów. Stacje telewizyjne, nie tylko bajkowe jak Nickelodeon, chętnie emitują programy poświęcone dzieciom, pogadanki, czy specjalne odcinki bajek. Do obchodów Dnia Dziecka przyłączają się również szkoły, od tych z Rzymu, Mediolanu i Neapolu po te funkcjonujące na prowincji. Warto też wspomnieć że temat praw dzieci poruszany jest przez włoskich polityków, którzy debatują 20 listopada w Radzie Ministrów.

W święto we Włoszech bardzo zaangażowana jest organizacja Telefono Azzurro broniąca praw najmłodszych, jej nazwa w tym dniu pojawia się wyjątkowo często. Dzięki niej można pomóc dzieciom, dzwoniąc na numer alarmowy czy też okazać darowiznę.

W dniu święta UNICEF zachęca wszystkich do noszenia niebieskiej odzieży i umieszczania zdjęć w mediach społecznościowych, aby uświadomić całemu światu znaczenie praw dzieci. Niebieski to jedna z ulubionych barw Włochów, dlatego chętnie angażują się w ten pomysł – liczy się każdy gest, by poprawić los dzieci.