Dzień Dziecka we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Dziecka we Włoszech zostało 121 dni, czyli 3 miesiące i 29 dni.

W 2024 roku Dzień Dziecka we Włoszech przypada na 20 listopada (środa).

Dzień Dziecka we Włoszech to trochę inne święto niż w Polsce, zdecydowanie mniej beztroskie, przypada również w innym terminie. W kraju nad Wisłą 1 czerwca rodzice obdarowują swoje pociechy prezentami, organizowane są koncerty, festyny i pikniki rodzinne. Na Półwyspie Apenińskim 20 listopada obchodzi się natomiast Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Młodzieży. Tematem numer jeden są wówczas prawa najmłodszych w świecie dorosłych.


Historia Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i Młodzieży we Włoszech

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Młodzieży zatwierdzony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku 20 listopada 1989 roku. Włosi przyjęli go w dniu 27 maja 1991 roku. Data nawiązuje do uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989 roku. Konwencja uważana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć prawa międzynarodowego XX wieku. Jest najbardziej uznanym traktatem o prawach młodych ludzi, ustanawia m. in. prawo do zdrowia, edukacji i zabawy, do rodziny, do ochrony od przemocy, niedyskryminacji i wysłuchania ich opinii. Święto ma głośno przypominać o tych prawach i przede wszystkim niwelować liczbę ofiar wśród najmłodszych, bowiem każdego roku padają oni ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej, nadużyć, są wykorzystywanie itp. Dzieje się tak praktycznie na każdej płaszczyźnie życia, nie tylko podczas wojen czy na ulicach, ale i tam gdzie powinny mieć zagwarantowane absolutne bezpieczeństwo, a więc w szkole, kościele i rodzinie. Przemoc w młodych latach w bardzo znacznym stopniu wpływa na rozwój człowieka, godność oraz przyszłe życie.


Obchody Dnia Dziecka we Włoszech

W Dzień Dziecka we Włoszech (mieszkańcy Italii używają określenia Giornata dei Balbini) jak można nazwać Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Młodzieży, nagłaśnia się problemy najmłodszych, organizuje przeróżne kampanie, warsztaty, konferencje. Na przykład w kilkunastu tysięcy aptekach można przekazywać leki dostępne bez recepty, syropy czy produkty pediatryczne. Podarowane leki są wysyłane do szpitali z zagranicy, krajowych, do domów rodzinnych czy instytucji dla nieletnich. W tych samych aptekach oraz szkołach, bibliotekach pojawiają się również specjalne prace, komiksy i ulotki poświęcone tematyce praw młodzieży i ich problemów. Stacje telewizyjne, nie tylko bajkowe jak Nickelodeon, chętnie emitują programy poświęcone dzieciom, pogadanki, czy specjalne odcinki bajek. Do obchodów Dnia Dziecka przyłączają się również szkoły, od tych z Rzymu, Mediolanu i Neapolu po te funkcjonujące na prowincji. Warto też wspomnieć że temat praw dzieci poruszany jest przez włoskich polityków, którzy debatują 20 listopada w Radzie Ministrów.

W święto we Włoszech bardzo zaangażowana jest organizacja Telefono Azzurro broniąca praw najmłodszych, jej nazwa w tym dniu pojawia się wyjątkowo często. Dzięki niej można pomóc dzieciom, dzwoniąc na numer alarmowy czy też okazać darowiznę.

W dniu święta UNICEF zachęca wszystkich do noszenia niebieskiej odzieży i umieszczania zdjęć w mediach społecznościowych, aby uświadomić całemu światu znaczenie praw dzieci. Niebieski to jedna z ulubionych barw Włochów, dlatego chętnie angażują się w ten pomysł – liczy się każdy gest, by poprawić los dzieci.

Występowanie Dnia Dziecka we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela20.11.2022Dzień Dziecka we Włoszech 2022
Poniedziałek20.11.2023Dzień Dziecka we Włoszech 2023
Czwartek20.11.2025Dzień Dziecka we Włoszech 2025
Piątek20.11.2026Dzień Dziecka we Włoszech 2026
Sobota20.11.2027Dzień Dziecka we Włoszech 2027
Poniedziałek20.11.2028Dzień Dziecka we Włoszech 2028
Wtorek20.11.2029Dzień Dziecka we Włoszech 2029
Środa20.11.2030Dzień Dziecka we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 listopada