Światowy Dzień Żyrafy 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Żyrafy zostały 182 dni, czyli 6 miesięcy .

W 2025 roku Światowy Dzień Żyrafy przypada na 21 czerwca (sobota).

To święto nie bez powodu obchodzi się w najdłuższy dzień roku – 21 czerwca. Żyrafa posiada najdłuższą szyję wśród występujących obecnie na Ziemii zwierząt. Jej święto zostało ustanowione przez Fundację Ochrony Żyraf i ma nacelu ochronę tych ssaków.


Na wolności żyje ok. 111 000 żyraf

Te zwierzęta, podobnie jak wiele zagrożonych gatunków, są objęte ochroną. Ich populacja w przeciągu ostatnich 3 dekad zmniejszyła się o 40%. Utrata tego gatunku byłaby niepowetowana, ponieważ żyrafy to jedne z najbardziej charakterystycznych i przyjaznych zwierząt.


Ten niezwykły ssak występuje jedynie w Afryce. Ich największych przysmakiem są akacje – ze względu na swoje długie szyje, sięgają do nich bez problemu i nie mają konkurencji. Odróżnia się aż 9 gatunków żyraf, a o przynależności do danej grupy decyduje wzór na sierści. Charakterystyczne cętki żyrafy są jak DNA – każdy osobnik ma niepowtarzalny wzór, po którym rozpoznaje się z innymi! Cętki wraz z wiekiem ciemnieją, dlatego łatwo ocenić czy żyrafa jest młoda, czy w sędziwym wieku. Bardzo rzadko występują żyrafy albinosy.


Najciekawszym elementem żyrafy jest oczywiście ich szyja. Podobnie jak ludzka, żyrafia szyja ma kręgi – różnica polega na tym, że kręgi żyrafy mają po 30 centymetrów. Żyrafa co pewien czas zwraca pokarm, który ponownie przeżuwa. Żeby uzupełnić ewentualne niedobory wapnia, żyrafy jedzą... kości. Muszą być one jednak stare i lekko miękkie. Żyrafa jest najbardziej bezbronna, kiedy pije – musi wtedy zrobić pewnego rodzaju szpagat. Właśnie dlatego ten ssak wytrzymuje długo bez wody – niektóre gatunki nawet 3 tygodnie. Długa szyja spowodowała, że żyrafa ma wielkie serce: dosłownie. Ważny ono 11 kilogramów i bije 170 razy na minutę!


W Święto Żyrafy zadbaj o jej los

Dzień Żyrafy powstał w celu ochrony gatunku. Tego dnia warto wesprzeć organizacje, które chronią te wysokie ssaki. Można też odwiedzić te przyjazne zwierzęta w zoo, które są dla nich pewnego rodzaju sanktuarium.