Międzynarodowy Dzień Jogi 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Jogi zostały 212 dni, czyli 7 miesięcy .

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Jogi przypada na 21 czerwca (sobota).

Trudno ująć znaczenie Jogi w jednym zdaniu – w wolnym tłumaczeniu można określić ją jako starożytną formę medytacji, połączenie praktyki psychicznej, fizycznej i duchowej. Sama nazwa oznacza przyłączenie się, zjednoczenie ciała i świadomości. Międzynarodowy Dzień Jogi (International Day of Yoga) ma na celu promowanie jej poprzez uświadomienie korzyści płynących z regularnych sesji.

Międzynarodowy Dzień Jogi - historia święta


Joga to starożytna praktyka pochodząca z Indii, nic dziwnego więc, że to właśnie ten ogromny kraj był pomysłodawcą rezolucji ustanawiającej Międzynarodowy Dzień Jogi. Propozycję przedstawił premier Narendra Modi podczas otwarcia 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Polityk w swoim przemówieniu przypomniał wszystkim, że joga jest nieocenionym darem ze starożytnej tradycji oraz że ucieleśnia jedność umysłu i ciała, myśli i działania. Wskazał również korzyści dla dobrego zdrowia i samopoczucia, jakie przynoszą regularne ćwiczenia.

Hindusi mogą być dumni, bowiem joga ma zwolenników na całym świecie i stanowi bogate dziedzictwo kulturowe tego kraju. Dowodem jest choćby rekordowe poparcie w kwestii ustanowienia tego nietypowego święta, udzielonego przez 177 państwa członkowskie. 11 grudnia 2014 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi. Datę zasugerował pomysłodawca święta Narendra Modi - jest to najdłuższy dzień roku na półkuli północnej i ma szczególne znaczenie w wielu częściach świata oraz dla jogi. Kiedy nastał bowiem drugi księżyc w pełni po przesileniu letnim, pierwszy jogin (Adi Yogi), zaczął przekazywać wiedzę ludziom o tajnikach medytacji i stał się pierwszym guru (Adi Guru).

Obchody Międzynarodowego Dnia Jogi


Pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 2015 roku. Szczególne wydarzenie zorganizowano w ojczyźnie jogi, na bulwarze Rajpath w New Delhi. Ponad 35 000 tysięcy ludzi z różnych państw (dokładnie 84), w tym Narendra Modi, wykonało 21 asanów (pozycji jogi), co zostało zanotowane jako największa lekcją jogi, jaka kiedykolwiek się odbyła, z rekordową liczbą narodowości.

Obecnie święto obecne jest w ponad 200 krajach, każdego roku towarzyszy mu stosowne hasło, np. „Joga jest zdrowa”. W ramach święta na forum ONZ odbywają się panele dyskusyjne, skupione wokół tematu przewodniego święta.

Międzynarodowy Dzień Jogi gości także w Polsce, i to od samego początku tej imprezy. W stolicy naszego kraju, w Łazienkach Królewskich co roku przygotowanych jest wiele atrakcji dla całych rodzin. Oprócz zajęć z dyplomowanymi nauczycielami najpopularniejszych stylów jogi organizowane są koncerty, warsztaty na temat zdrowego odżywiania, diety, malowania henną czy radzenia sobie ze stresem. Na uczestników (ich liczba szacowana jest na kilkanaście tysięcy) czeka też strefa relaksu z matami i leżakami. Trudno też przejść obojętnie obok kącika kulinarnego, bowiem można tam spróbować orientalnych potraw i napojów z Indii. Impreza przyciąga też celebrytów, którzy zresztą aktywnie promują ten event.

Podobne imprezy odbywają się w innych polskich miastach, Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku.

Joga – lekarstwo na wszystko


Najstarsze wzmianki powiązane z jogą pochodzą jeszcze z czasów przed naszą erą. Należały one do cywilizacji powstałej przed przybyciem indoeuropejskich Ariów, której największy rozkwit datowany jest na lata 2300–1500 p.n.e. Przez setki kolejnych lat wiedza o jodze rozpowszechniała się i rozwijała, zdobywając nowych zwolenników. Jest to tak szerokie zagadnienie, że trudno ująć je w kilku zdaniach. W skrócie można napisać, że to forma medytacji – złączenie ciała z umysłem, człowieka z naturą, poznanie siebie. W połączeniu z wysiłkiem daje to świetne rezultaty – dobre samopoczucie, spełnienie, harmonię. Joga nie tylko działa relaksująco, ale ma realny wpływ na kondycję naszego organizmu – poprawia postawę ciała, zakres ruchu czy zwiększa siłę i gibkość. Do tego obniża ciśnienie, normalizuje poziom cukru we krwi czy pomaga rozwiązać problemy z astmą. Warto dodać, że joga to wiele styli, ukierunkowanych na konkretne potrzeby, np. joga miłości, mądrości, świadomości czy siły życiowej. Każdy kto szuka odprężenia, sposobu na chandrę czy odpoczynku od pędzącej rzeczywistości, powinien dać szansę jodze.