Dzień Deskorolki 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Deskorolki zostały 4 dni.

W 2024 roku Dzień Deskorolki przypada na 21 czerwca (piątek).

Dzień Deskorolki (Go Skateboarding Day) obchodzony jest przez fanów jazdy na deskorolce na całym świecie. Święto narodziło się tam gdzie skateboarding, czyli w USA.

14 lipca 2002 roku nowojorczycy Kerel „Srikala" Roach i Bryan Chin zorganizowali pierwszy All City Skate Jam, który zwrócił uwagę innych profesjonalistów i większych firm, w tym Międzynarodowego Stowarzyszenia Firm Skateboardowych (IASC). W 2004 roku Stowarzyszenie wprowadziło oficjalne święto, aby poprzez różne imprezy odbywające się w dużych miastach na całym świecie promować jazdę na deskorolce. Jako datę wybrano 21 czerwca ze względu na fakt, że dzień jest najdłuższym dniem lata.
Skateboarding powstał w latach 40. XX wieku w Kalifornii i miał swoje źródło w surfingu. Początkowe skateboarding nazywany był „chodnikowym surfingiem”, bowiem uprawiany był przez surferów przy braku odpowiedniej pogody. Pierwsi skejterzy w latach 70. XX wieku jeździli w pustych basenach w Kalifornii i powoli dokonywali zmian dotyczących techniki jazdy oraz sprzętu. Pojawiały się dodatkowe przeszkody, które umożliwiały wykonywanie sztuczek i pomagały w doskonaleniu umiejętności poruszania się na deskorolce. Do najpopularniejszych elementów należą proste rampy lub w kształcie litery U (półrura). Półrury wciąż zaliczają się do ulubionych przeszkód skejterów. W skateboardingu wyróżnia się trzy style jazdy na deskorolce: freestyle (styl wykorzystywany tylko na płaskich powierzchniach bez poręczy i schodków), street (jazda uliczna, w czasie której skejt wykorzystuje każdy element zabudowania ulicy), vert (styl, w którym wykorzystywane są rampy i inne przeszkody).

Skateboarding powszechnie uważany jest za kontrkulturę, która obejmuje własną modę, styl życia i muzykę. W latach 80. XX wieku wizerunek skejta był równoznaczny z młodą i zbuntowaną osobą. Wraz z upływem lat skateboarding nabrał łagodniejszego wizerunku oraz stał się stylem życia milionów osób na całym świecie. W skali globalnej organizowane są zawody, w których biorą udział zarówno amatorzy i zawodowi skejterzy. Miłośnicy deskorolek mogą wziąć udział w deskorolkowych mistrzostwach Polski organizowanych przez Stowarzyszenie Polska Asocjacja Skateboardingu, które dąży do podniesienia standardów w polskiej deskorolce. Cykliczne zawodowy zgodne są z jednolitym systemem z World Cup of Skateboarding, oraz inicjowane są według określonych wytycznych, jednakowych dla wszystkich organizatorów. W Polsce w 2009 roku z inicjatywy fanów sportów ekstremalnych powstało Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych, które swoim działaniem obejmuje tereny Polski i Europy. Zrzesza również fanów skateboardingu, jak i innych sportów wyczynowych.

W ramach Dnia Deskorolki skejterzy opanowują ulice największych miast. Na swoich ulubionych i kultowych miejscówkach wykonują triki i skomplikowane ewolucje. Impreza odbywa się nie tylko w takich metropoliach jak Nowy Jork, Los Angeles, Barcelona, Tokio, Paryż, ale i tych mniejszych. Święto cieszy się rosnącą popularnością także w Polsce.