Dzień Deskorolki 2020

Obchody Dnia Deskorolki były 14 dni temu.

W 2020 roku obchody Dnia Deskorolki przypadły na 21 czerwca (niedziela).

Dzień Deskorolki (Go Skateboarding Day) obchodzony jest przez fanów jazdy na deskorolce na całym świecie. Święto narodziło się tam gdzie skateboarding, czyli w USA.

14 lipca 2002 roku nowojorczycy Kerel „Srikala" Roach i Bryan Chin zorganizowali pierwszy All City Skate Jam, który zwrócił uwagę innych profesjonalistów i większych firm, w tym Międzynarodowego Stowarzyszenia Firm Skateboardowych (IASC). W 2004 roku Stowarzyszenie wprowadziło oficjalne święto, aby poprzez różne imprezy odbywające się w dużych miastach na całym świecie promować jazdę na deskorolce. Jako datę wybrano 21 czerwca ze względu na fakt, że dzień jest najdłuższym dniem lata.
Skateboarding powstał w latach 40. XX wieku w Kalifornii i miał swoje źródło w surfingu. Początkowe skateboarding nazywany był „chodnikowym surfingiem”, bowiem uprawiany był przez surferów przy braku odpowiedniej pogody. Pierwsi skejterzy w latach 70. XX wieku jeździli w pustych basenach w Kalifornii i powoli dokonywali zmian dotyczących techniki jazdy oraz sprzętu. Pojawiały się dodatkowe przeszkody, które umożliwiały wykonywanie sztuczek i pomagały w doskonaleniu umiejętności poruszania się na deskorolce. Do najpopularniejszych elementów należą proste rampy lub w kształcie litery U (półrura). Półrury wciąż zaliczają się do ulubionych przeszkód skejterów. W skateboardingu wyróżnia się trzy style jazdy na deskorolce: freestyle (styl wykorzystywany tylko na płaskich powierzchniach bez poręczy i schodków), street (jazda uliczna, w czasie której skejt wykorzystuje każdy element zabudowania ulicy), vert (styl, w którym wykorzystywane są rampy i inne przeszkody).

Skateboarding powszechnie uważany jest za kontrkulturę, która obejmuje własną modę, styl życia i muzykę. W latach 80. XX wieku wizerunek skejta był równoznaczny z młodą i zbuntowaną osobą. Wraz z upływem lat skateboarding nabrał łagodniejszego wizerunku oraz stał się stylem życia milionów osób na całym świecie. W skali globalnej organizowane są zawody, w których biorą udział zarówno amatorzy i zawodowi skejterzy. Miłośnicy deskorolek mogą wziąć udział w deskorolkowych mistrzostwach Polski organizowanych przez Stowarzyszenie Polska Asocjacja Skateboardingu, które dąży do podniesienia standardów w polskiej deskorolce. Cykliczne zawodowy zgodne są z jednolitym systemem z World Cup of Skateboarding, oraz inicjowane są według określonych wytycznych, jednakowych dla wszystkich organizatorów. W Polsce w 2009 roku z inicjatywy fanów sportów ekstremalnych powstało Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych, które swoim działaniem obejmuje tereny Polski i Europy. Zrzesza również fanów skateboardingu, jak i innych sportów wyczynowych.

W ramach Dnia Deskorolki skejterzy opanowują ulice największych miast. Na swoich ulubionych i kultowych miejscówkach wykonują triki i skomplikowane ewolucje. Impreza odbywa się nie tylko w takich metropoliach jak Nowy Jork, Los Angeles, Barcelona, Tokio, Paryż, ale i tych mniejszych. Święto cieszy się rosnącą popularnością także w Polsce.

Występowanie Dnia Deskorolki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek21.06.2018Dzień Deskorolki 2018
Piątek21.06.2019Dzień Deskorolki 2019
Poniedziałek21.06.2021Dzień Deskorolki 2021
Wtorek21.06.2022Dzień Deskorolki 2022
Środa21.06.2023Dzień Deskorolki 2023
Piątek21.06.2024Dzień Deskorolki 2024
Sobota21.06.2025Dzień Deskorolki 2025
Niedziela21.06.2026Dzień Deskorolki 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Dzień Ojca
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Ojca
Francja 🇫🇷 - Dzień Ojca
Kanada 🇨🇦 - Dzień Ojca
Holandia 🇳🇱 - Dzień Ojca

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 czerwca