Światowy Dzień Selfie 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Selfie zostało 27 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Selfie przypada na 21 czerwca (piątek).

Selfie, słit focia, zdjęcie z ręki – autoportretowe zdjęcia zyskały na popularności wraz z powstaniem smartfonów. W ich święto, które przypada 21 czerwca, warto popracować nad swoimi zdolnościami robienia selfie.


Tandeta czy sztuka?

Dla niektórych robienie sobie selfie jest szczytem tandety i narcyzmu, inni opanowali jednak sztukę robienia sobie zdjęć do perfekcji. Platformy takie jak Facebook i Instagram spopularyzowały ten typ zdjęć. Żeby wykonać dobre selfie, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy w tle nie widać bałaganu albo czegoś kompromitującego. Zdjęcie najlepiej jest zrobić z wysokości naszej twarzy, albo z góry – nigdy z dołu. Upewnij się, że światło pada z przodu, albo z boku, nigdy z tyłu. Zrób wiele zdjęć, żeby mieć z czego wybierać.

Chociaż selfie robi się zazwyczaj we własnym pokoju albo łazience, to istnieje też inna kategoria - extreme selfie. Zdjęcia ze szczytu wieżowca, dźwigu czy zwisając z klifu, to bardzo niebezpieczna zabawa wśród influencerów. Dla dobrego selfie ryzykują swoim życiem, ale też więzieniem. Dzięki selfie można jednak naprawdę rozwinąć swoją karierę, przekonało się o tym wiele instagramerów. Najbardziej sławne selfie zdobywają miliony lajków. Za najbardziej popularne zdjęcie zrobione "z rąsi" uważa się selfie zrobione podczas gali Oskarów w 2014 roku. Prowadząca show Ellen DeGeneres zebrała do zdjęcia największe gwiazdy Hollywood: Meryl Streep, Angelinę Jolie, Brada Pitta, Jennifer Lawrence, Bradleya Coopera. Zdjęcia było wyświetlone miliard razy! Jak się później okazało, była to akcja promocyjna sponsorowana przez firmę Samsung.


Poćwicz sztukę robienia selfie

Tego dnia można wziąć w rękę smartfona i popróbować różne pozy i kąty zdjęć. Do zdjęcia można wziąć swojego psa albo kota, albo zainspirować się kontami mistrzów selfie, np. Jennifer Lopez.