Święto Trzech Króli we Włoszech 2025

Do najbliższych obchodów Trzech Króli we Włoszech zostało 46 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni.

W 2025 roku Święto Trzech Króli we Włoszech przypada na 6 stycznia (poniedziałek).

Epifania, czyli Święto Trzech Króli we Włoszech kojarzone jest przede wszystkim z pewną bezzębną i szkaradną jędzą. Nie jest ona jednak aż taka zła jakby się mogło wydawać, przynosi bowiem dzieciom prezenty.

Befana – ulubienica Włochów

Befana, bo o niej mowa, przedstawiana jest w kulturze jako wiedźma. Haczykowaty nos, stare czarne ubrania, latająca miotła, brudna twarz od sadzy i wielki worek z prezentami – to jej cechy charakterystyczne. Włosi ją jednak lubią, do tego stopnia, że jest jednym z symboli święta Objawienia Pańskiego. Ma to związek z legendą o podróży mędrców do Betlejem. Kacper, Melchior i Baltazar spotkali ją i spytali o drogę do miejsca, gdzie urodził się Jezus. Befana nie znała odpowiedzi, ale zaproponowała gościnę, uchodziła bowiem za świetną gospodynię. Kiedy Trzej Królowie udawali się w dalszą drogę, zaproponowali kobiecie przyłączenie się do wyprawy. Befana odmówiła, tłumacząc się licznymi obowiązkami domowymi. Kiedy zmieniła zdanie, było już za późno – nie odnalazła mędrców ani Dzieciątka. Zgodnie z legendą błąka się po świecie do dziś, 6 stycznia zostawiając prezenty w każdym domu, na wypadek gdyby był w nim Syn Boży. Inna wersja mówi, że są to prezenty, których nie zdążyła wręczyć Chrystusowi.



Epifania we Włoszech

Befana jest w pewnym sensie odpowiednikiem św. Mikołaja, niektórzy wierzą nawet że to jego żona lub siostra. Zgodnie z tradycją, wieczorem 5 stycznia, powinno zostawić się dla wiedźmy kieliszek wina oraz mandarynkę lub pomarańczę. Grzeczne dzieci mogą następnego dnia liczyć na ładne prezenty, łobuzy najprawdopodobniej dostaną… węgiel. To odpowiednik rózgi, a we włoskich sklepach można kupić nawet specjalne cukierki w kształcie bryłek węgla. Inne podarunki dla niegrzecznych dzieci od Befany to popiół, cebula czy czosnek. Warto wiedzieć, że wiedźma zostawia gifty w skarpetach, stąd włoskie miasta w dniu Objawienia Pańskiego przyozdobione są wiszącymi skarpetami. Jedna z nich trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnesa – w Viterbo pod Rzymem zawieszono skarpetę o wysokości 55,5 metra.

To nie jedyne akcenty związane ze świętem – w wielu miastach odbywają się parady z ludźmi poprzebieranymi za czarownice, a wszędzie słychać piosenkę „Canzone Della Befana”. Wyjątkowy korowód ma miejsce w Rzymie – Befana, Trzech Króli i tłum ludzi udają się przez prowadzącą do Watykanu Via Conciliazione na plac św. Piotra, gdzie wierni modlą się i śpiewają przed Stajenką Jezusa. Organizatorem tej parady każdego roku jest inny region lub miasto, co jest okazją do zaprezentowania lokalnych tradycji, zespołów muzycznych, potraw itp. W Rzymie odbywa się również inna ciekawa impreza, przeznaczona w największej mierze do najmłodszych. Na Piazza Navona ma miejsce „Befana” - stawiane są stragany, na których sprzedaje się lalki wiedźmy, dekoracje świąteczne, organizowane są ponadto najróżniejsze zabawy. Florencja co roku świętuje Objawienie Pańskie tradycyjną paradą z udziałem mędrców i Świętej Rodziny oraz wspaniałych fajerwerków na Piazza della Signoria. Z kolei w Wenecji ciekawostką są z pewnością regaty wokół Wielkiego Kanału – Regata delle Bafane. Startują w nim mężczyźni przebrani za Befanę. Popularna uroczystość z okazji Epifani ma miejsce w mieście, gdzie Festiwal La Befana trwa od 2 do 6 stycznia. Dzieci mogą spotkać się z wiedźmą w jej własnym domu - La Casa della Befana.

Inną tradycją związaną z Epifanią we Włoszech jest palenie wielkich ognisk oraz palenie kukieł imitujących Befanę. W niektórych regionach (m. in. Toskania, Emilio Romania) i miastach (Rawenna, Wenecja) jest ona żeńską alegorią starego roku, gotową poświęcić swoje życie, by nadszedł nowy rok.

Ciekawy zwyczaj praktykują mieszkańcy Montescaglioso. 5 stycznia postacie ubrane na czarno, z dużym kapeluszem i krzaczastymi białymi brodami poruszają się po ulicach z oświetloną lampą, ciągnąc jednocześnie przyczepiony łańcuch do stopy. Pukają do drzwi, aby poprosić o jedzenie. Ta tradycja jest związana z przekonaniem w niektórych częściach południowych Włoch, że zmarli wracają do swoich bliskich w noc przed Objawieniem Pańskim. I to oni, a nie Befana, zostawiają prezenty najmłodszym.

6 stycznia jest we Włoszech dniem wolnym od pracy. To koniec okresu świątecznego w tym kraju, o czym świadczy m. in. popularne powiedzenie „L’Epifaniatutte le Festeporta via”, co oznacza, że Epifania zabiera ze sobą wszystkie święta.

Występowanie Trzech Króli we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek06.01.2023Święto Trzech Króli we Włoszech 2023
Sobota06.01.2024Święto Trzech Króli we Włoszech 2024
Wtorek06.01.2026Święto Trzech Króli we Włoszech 2026
Środa06.01.2027Święto Trzech Króli we Włoszech 2027
Czwartek06.01.2028Święto Trzech Króli we Włoszech 2028
Sobota06.01.2029Święto Trzech Króli we Włoszech 2029
Niedziela06.01.2030Święto Trzech Króli we Włoszech 2030
Poniedziałek06.01.2031Święto Trzech Króli we Włoszech 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 stycznia