Święto św. Mikołaja w Bari 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Mikołaja w Bari zostało 135 dni, czyli 4 miesiące i 13 dni.

W 2024 roku Święto św. Mikołaja w Bari przypada na 6 grudnia (piątek).

Św. Mikołaj kojarzony jest przez większość ludzi ze śnieżną Laponią, ale to w słonecznej Italii przechowywane są jego relikwie. Konkretnie w Bari, tam również odbywa się huczne święto na cześć ulubieńca wszystkich dzieci.


Jak relikwie św. Mikołaja trafiły do Bari?

Postać św. Mikołaja znanego z tradycji świątecznych i popkultury wzorowana jest na biskupie Miry. Żył on na przełomie III i IV wieku, słynął z niezwykłej dobrotliwości i cudów, które wydarzyły się m. in. podczas przewiezienia relikwii z Miry do Bari. Zgodnie z legendą, mieszkańcy włoskiego miasta dowiedzieli się, że zbliżający się do Miry Turcy sprofanują ciało Mikołaja. Postanowili je ochronić i całą flotą popłynęli po relikwie znajdujące się w bazylice św. Mikołaja. Negocjacje ze strażnikami udały się dzięki cudom i proroctwom objawionym strażnikom. Gdy otworzyli grobowiec odkryli, że kości wydzielają cudowny olej, nazywany dziś „manną św. Mikołaja". Moc świętego okazała się także w drodze do Bari, ponieważ wielki sztorm powstrzymał złodziei przed kradzieżą relikwii. Cenne artefakty dotarły do Bari 9 maja 1087 roku.

Według legendyśw. Mikołaj sam wybrał miejsce swojego wiecznego spoczynku podczas jednej z wizyt we Włoszech. W 1089 roku wybudowanoimponującą bazylikę na jego cześć, która również była miejscem licznych cudów. Bazylika di San Nicola jest jedną z nielicznych budowli średniowiecznych, jakie przetrwały do czasów współczesnych w praktycznie niezmienionym stanie. W tej świątyni spoczywa również polska królowa Bona Sforza.


Obchody dnia św. Mikołaja

Na cześć patrona w Bari odbywa się Festa di San Nicola. Mieszkańcy tego uroczego miejsca w południowych Włoszech świętują prawie przez miesiąc. Już pod koniec kwietnia regularnie odbywają się nabożeństwa w intencji św. Mikołaja, z każdym dniem pojawia się coraz więcej turystów. Właściwa impreza rozpoczyna się 7 maja, wtedy ma miejsce uroczysta msza i procesja ludzi poprzebieranych w historyczne kostiumy. Następnego dnia wierni zanoszą głównymi ulicami miasta figurę św. Mikołaja do portu i umieszczają w specjalnym ołtarzu na łodzi. Towarzyszy mu flota barwnie obwieszonych łodzi. Miejscowi rybacy zostawiają figurę na morzu, gdzie przez cały dzień przypływają statki i łódki z wiernymi. Wieczorem tłumy czekają na lądzie na jego powrót - to wydarzenie, które symbolizuje przybycie setki lat temu jego relikwii do Bari. Posąg wraca do bazyliki w akompaniamencie śpiewów i sztucznych ogni. Najważniejsza msza odbywa się 9 maja, choć uroczystości trwają jeszcze kilkanaście dni. 22 maja do Bari przybywają bowiem kolejni turyści,tym razem wyznania prawosławnego. Zgodnie ze stosowanym przez nich kalendarzem juliańskim jest to 9 maj.

Przez cały maj z okazji dnia św. Mikołaja w Bari odbywa się wiele innych eventów, m. in. koncerty, warsztaty czy konferencje. Ważnym punktem obchodów święta jest masowe pisanie.

Występowanie Święta św. Mikołaja w Bari w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek06.12.2022Święto św. Mikołaja w Bari 2022
Środa06.12.2023Święto św. Mikołaja w Bari 2023
Sobota06.12.2025Święto św. Mikołaja w Bari 2025
Niedziela06.12.2026Święto św. Mikołaja w Bari 2026
Poniedziałek06.12.2027Święto św. Mikołaja w Bari 2027
Środa06.12.2028Święto św. Mikołaja w Bari 2028
Czwartek06.12.2029Święto św. Mikołaja w Bari 2029
Piątek06.12.2030Święto św. Mikołaja w Bari 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 grudnia