Nowy Rok to dzień wolny od pracy. Nic dziwnego – centrum miasta wypełnione jest jarmarkami noworocznymi. Taki widok szkoda byłoby przegapić. W pięknych, drewnianych domkach sprzedawane są drobiazgi i upominki noworoczne.
W zimowy dzień można napić się rozgrzewającego ponczu o niezliczonych smakach do wyboru. Degustację urozmaicają kubeczki ozdobione ciekawymi motywami związanymi z Austrią. Dodatkowo można skosztować noworocznego specjału – pieczonych kasztanów. Te i inne atrakcje sprawiają, że na uliczki i place przychodzą tłumy mieszkańców oraz turystów. Po zamknięciu jarmarków miasto nie zostaje puste. Otwiera się wielkie lodowisko.
Prosit Neujahr!
Noworocznym znakiem pomyślności i magicznym talizmanem w Austrii jest świnia. Im bardziej utuczona, tym więcej szczęścia przynosi. To symbol dobrobytu i bogactwa, który umieszczany jest na wielu przedmiotach codziennego użytku. W pierwszy dzień roku można spotkać się z nietypowymi nakryciami głowy. To nieodłączny element świętowania w tym państwie. I tutaj motyw świnki jest popularny – czapka-prosiak to noworoczny powód do dumy!
W ramach życzliwości 1 stycznia Austriacy dają sobie nawzajem małe świnki z plastiku, szkła czy drewna. Bywają też i wersje jadalne – z marcepanu lub ciasta drożdżowego. Drobne podarunki to w tym kraju powszechny zwyczaj. Ludzie otrzymują je zarówno od swoich bliskich, jak i od znajomych lub przypadkowo spotkanych osób. Dzieci poza figurkami grubych prosiąt dostają także czekoladki.
Przełom starego i nowego roku to czas, w którym wielu turystów wybiera Austrię. W tym kraju położonych jest wiele miast i miejscowości turystycznych, gdzie z powodzeniem mogą się realizować pasjonaci narciarstwa. Miłośnicy zwiedzania mogą z kolei oglądać piękne zabytki Austrii.
Występowanie Nowego Roku w Austrii w innych latach