Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2025

Do najbliższych obchodów Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi zostało 256 dni, czyli 8 miesięcy i 12 dni.

W 2025 roku Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi przypada na 1 stycznia (środa).

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest najstarszym świętem maryjnym, przypada 1 stycznia. W ten dzień katolicy dziękują jej za przyjście na świat Zbawiciela oraz upamiętniają ogłoszenie pierwszego dogmatu uznającego Maryję za Bożą rodzicielkę.


Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Dogmat potwierdzający Maryję za matkę Boga ogłoszono na soborze w Efezie w 431 roku. W uzasadnieniu w Katechizmie Kościoła Katolickiego napisano, że „Maryja jest prawdziwie Matką Bożą, ponieważ jest Matką odwiecznego Syna Bożego, który stał się człowiekiem i który sam jest Bogiem (współistotny Bogu Ojcu)”. Święto upamiętniające Maryję jako matkę Jezusa Chrystusa obchodzono jeszcze przez soborem w Efezie, ale do kalendarza liturgicznego wpisano je dopiero w 1931 roku. W 1500 rocznicę soboru jako oficjalne święto kościelne przypadające 11 października wprowadził je Pius XI. W roku 1969 roku przeniesiono je na 1 stycznia.

Poświęcenie Maryi pierwszego dnia nowego roku jest symboliczne z kilku względów. Maryja jako pierwsza skorzystała z darów Chrystusa, ale też 1 stycznia jest ósmym dniem od Narodzenia Chrystusa, co oznacza koniec oktawy Bożego Narodzenia. Zgodnie z prawem żydowskim w tym dniu synowi nadaje się imię oraz zostaje on obrzezany. Jest to podkreślenie związku między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest świętem nakazanym, wierni są więc zobowiązani są do uczestniczenia w mszy świętej.


Kult maryjny

Maryja była długo wyczekiwaną córką świętych Joachima i Anny. W wieku trzech lat rodzice oddali ją na wychowanie kapłanom. Narodzenie syna zwiastował jej Anioł Gabriel, jego przepowiednia dokonała się w Betlejem, dokąd Maryja udała się z mężem Józefem w związku ze spisem ludności. Chrystus przyszedł na świat w stajence, 25 grudnia. Po śmierci Maryja został wzięta wraz z ciałem do nieba.

W Polsce kult maryjny jest obecny niemal od początków przyjęcia chrześcijaństwa przez nasz kraj, o czym świadczyć może choćby pierwszy nieoficjalny hymn, czyli „Bogurodzica”. O uwielbieniu dla niej naszego kraju jak i całego Kościoła świadczy kilkanaście obchodów maryjnych w roku liturgicznym, liczne świątynie pod jej wezwaniem, rozmaite nabożeństwa czy bogata ikonografia (obok Jezusa jest najczęściej występującą postacią). Jest też patronką wielu miast, diecezji, zakonów itp.

Występowanie Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela01.01.2023Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2023
Poniedziałek01.01.2024Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2024
Czwartek01.01.2026Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2026
Piątek01.01.2027Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2027
Sobota01.01.2028Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2028
Poniedziałek01.01.2029Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2029
Wtorek01.01.2030Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2030
Środa01.01.2031Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 stycznia