Nowy Rok w USA 2022

Do najbliższych obchodów Nowego Roku w USA zostało 69 dni, czyli 2 miesiące i 8 dni.

W 2022 roku Nowy Rok w USA przypada na 1 stycznia (sobota).

Początek Nowego Roku, czyli New Year's Day to dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych dzień powrotu do kondycji po uroczystościach sylwestrowych poprzedniej nocy. Dla wielu osób to równocześnie początek realizacji postanowień. Amerykanie nie różnią się w tym aspekcie od przedstawicieli innych nacji, przeważają więc obietnice takie jak schudnę, rzucę palenie albo picie, znajdę nowa pracę, zakocham się. Tradycyjnie, podobnie zresztą jak w Polsce, wiele rodzin spotyka się na wspólnym obiedzie, wspomina zabawę sylwestrową, planuje najbliższy rok. Warto więc wspomnieć o dwóch ciekawych wydarzeniach, które mają miejsce w USA - historycznej paradzie Rose Parade połączonej z meczem futbolowym i całkiem młodej inicjatywie First Day Hikes.


First Day Hikes

First Day Hikes to darmowe wycieczki z przewodnikiem organizowane przez parki stanowe Stanów Zjednoczonych. To pomysł Patricka Flynna, opiekuna Blue Hills Reservation, który zainspirował się swoją zimową wędrówką w lutym w jego rodzinnym stanie Ohio. Cykl zapoczątkowano w Massachusetts w 1992 roku, od tego czasu cieszy się on ogromną popularnością. Wielu Amerykanów pokochało ideę rozpoczęcia Nowego Roku na świeżym powietrzu, do tego stopnia, że parkingi przed parkami nie są w stanie pomieścić wszystkich aut. Promowanie rekreacji na świeżym powietrzu w Nowy Rok nie tylko ma zapewnić dobra zabawę, ale rozwiązać problem otyłości u Amerykanów, zwłaszcza u dzieci. First Day Hikes to najlepszy sposób, by w pierwszy dzień nowego roku zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne oraz dobre samopoczucie.


Rose Parade

W niektórych miastach odbywają się parady i rozgrywane są specjalne mecze piłkarskie. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń jest The Rose Parade (znane również jako Tournament of Roses Parade), które organizowane jest w Pasadenie w Kalifornii w Nowy Rok (lub w poniedziałek, 2 stycznia, jeśli Nowy Rok przypada w niedzielę).

Paradę zapoczątkowali członkowie Pasadena's Valley Hunt Club w 1890 roku. W ten sposób chcieli wyrazić radość z ładnej pogody jaką mogą cieszyć się mieszkańcy Kalifornii, w przeciwieństwie chociaż do zaśnieżonego Nowego Jorku, Od tego czasu odbywa się ona regularnie, a zwieńczeniem kolorowej parady jest mecz futbolowy Rose Bowl. Zawody zostały przeprowadzone pierwszy raz w 1902 roku, aby pomóc w sfinansowaniu kosztów zorganizowania parady. Po kilkunastu latach zmagania futbolistów na stałe zagościły w progami Rose Parade. Mecz Rose Bowl to tradycyjny pojedynek mistrzów konferencji Big Ten i Pac-12. Gra wywodzi swoją nazwę od stadionu Rose Bowl, który został zbudowany na w 1923 roku.

Występowanie Nowego Roku w USA w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa01.01.2020Nowy Rok w USA 2020
Piątek01.01.2021Nowy Rok w USA 2021
Niedziela01.01.2023Nowy Rok w USA 2023
Poniedziałek01.01.2024Nowy Rok w USA 2024
Środa01.01.2025Nowy Rok w USA 2025
Czwartek01.01.2026Nowy Rok w USA 2026
Piątek01.01.2027Nowy Rok w USA 2027
Sobota01.01.2028Nowy Rok w USA 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Nowy Rok
Niemcy 🇩🇪 - Nowy Rok
Włochy 🇮🇹 - Nowy Rok
Francja 🇫🇷 - Nowy Rok
Kanada 🇨🇦 - Nowy Rok
Holandia 🇳🇱 - Nowy Rok
Austria 🇦🇹 - Nowy Rok
Irlandia 🇮🇪 - Nowy Rok
Czechy 🇨🇿 - Nowy Rok
Hiszpania 🇪🇸 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Dzień Flagi Litewskiej

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 stycznia