W całym kraju odbywają się parady noworoczne, a największa ma miejsce w Dublinie. Biorą w niej udział muzycy, piosenkarze, tancerze, magicy, którzy wraz ze zwykłymi mieszkańcami stolicy hucznie obwieszczają światu nadejście Nowego Roku. W wydarzeniu uczestniczą też zespoły marszowe z innych państw, m. in. Stanów Zjednoczonych. W mniejszych miasteczkach i wioskach parady noworoczne często przypominają procesję religijną. Np. Portmagee, mała wioska rybacka w hrabstwie Kerry, świętuje Stary Rok, a nie Nowy Rok. Mieszkańcy doceniają muzyką, tańcem i śpiewem wszystko, co wydarzyło się w ich życiu w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Najodważniejsi Irlandczycy 1 stycznia stawiają się w okolicy plaż, gdzie odbywają się tradycyjne kąpiele noworoczne. Lodowate wody Morza Irlandzkiego lub Oceanu Atlantyckiego są najlepszym orzeźwieniem po pozostałościach hucznej nocy sylwestrowej. Uczestnicy przy okazji zbierają fundusze na lokalne fundacje charytatywne. Imprezy tego typu organizowane są w całym kraju, m. in. w Dublinie, Bray, czy na malowniczej wyspie Achill.
Tradycje noworoczne w Irlandii
Jedną z ważniejszych tradycji w Irlandii było obserwowanie, kto jako pierwszy w Nowym Roku wszedł do domu. Przystojny mężczyzna oznaczał w tym przypadku szczęście, natomiast kobieta pecha, zwłaszcza młoda i rudowłosa.
W niektórych rejonach Zielonej Wyspy bacznie obserwowano kierunek wiatru. Gdyby przyszedł z zachodu, Irlandia mogła liczyć na udany rok, natomiast wschód oznaczał, że całe szczęście trafi do Wielkiej Brytanii.
Irlandczycy w Nowym Roku nie powinni wydawać pieniędzy, ani wynosić nic z domu, z kolei każdy gość powinien przynieść prezent.
Występowanie Nowego Roku w Irlandii w innych latach