Nowy Rok w Irlandii 2023

Do najbliższych obchodów Nowego Roku w Irlandii zostały 93 dni, czyli 3 miesiące i 2 dni.

W 2023 roku Nowy Rok w Irlandii przypada na 1 stycznia (niedziela).

Nowy Rok nazywany jest przez Irlandczyków Lá Caille lub Lá Bliana Nua. Jest to święto państwowe (od 1974 roku), a wszystkie banki, biura rządowe i większość firm jest zamkniętych.


Nowy Rok w Irlandii

W całym kraju odbywają się parady noworoczne, a największa ma miejsce w Dublinie. Biorą w niej udział muzycy, piosenkarze, tancerze, magicy, którzy wraz ze zwykłymi mieszkańcami stolicy hucznie obwieszczają światu nadejście Nowego Roku. W wydarzeniu uczestniczą też zespoły marszowe z innych państw, m. in. Stanów Zjednoczonych. W mniejszych miasteczkach i wioskach parady noworoczne często przypominają procesję religijną. Np. Portmagee, mała wioska rybacka w hrabstwie Kerry, świętuje Stary Rok, a nie Nowy Rok. Mieszkańcy doceniają muzyką, tańcem i śpiewem wszystko, co wydarzyło się w ich życiu w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Najodważniejsi Irlandczycy 1 stycznia stawiają się w okolicy plaż, gdzie odbywają się tradycyjne kąpiele noworoczne. Lodowate wody Morza Irlandzkiego lub Oceanu Atlantyckiego są najlepszym orzeźwieniem po pozostałościach hucznej nocy sylwestrowej. Uczestnicy przy okazji zbierają fundusze na lokalne fundacje charytatywne. Imprezy tego typu organizowane są w całym kraju, m. in. w Dublinie, Bray, czy na malowniczej wyspie Achill.


Tradycje noworoczne w Irlandii

Jedną z ważniejszych tradycji w Irlandii było obserwowanie, kto jako pierwszy w Nowym Roku wszedł do domu. Przystojny mężczyzna oznaczał w tym przypadku szczęście, natomiast kobieta pecha, zwłaszcza młoda i rudowłosa.

W niektórych rejonach Zielonej Wyspy bacznie obserwowano kierunek wiatru. Gdyby przyszedł z zachodu, Irlandia mogła liczyć na udany rok, natomiast wschód oznaczał, że całe szczęście trafi do Wielkiej Brytanii.

Irlandczycy w Nowym Roku nie powinni wydawać pieniędzy, ani wynosić nic z domu, z kolei każdy gość powinien przynieść prezent.

Występowanie Nowego Roku w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek01.01.2021Nowy Rok w Irlandii 2021
Sobota01.01.2022Nowy Rok w Irlandii 2022
Poniedziałek01.01.2024Nowy Rok w Irlandii 2024
Środa01.01.2025Nowy Rok w Irlandii 2025
Czwartek01.01.2026Nowy Rok w Irlandii 2026
Piątek01.01.2027Nowy Rok w Irlandii 2027
Sobota01.01.2028Nowy Rok w Irlandii 2028
Poniedziałek01.01.2029Nowy Rok w Irlandii 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Nowy Rok
Niemcy 🇩🇪 - Nowy Rok
Włochy 🇮🇹 - Nowy Rok
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Nowy Rok
Francja 🇫🇷 - Nowy Rok
Kanada 🇨🇦 - Nowy Rok
Holandia 🇳🇱 - Nowy Rok
Austria 🇦🇹 - Nowy Rok
Czechy 🇨🇿 - Nowy Rok
Hiszpania 🇪🇸 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Dzień Flagi Litewskiej
Ukraina 🇺🇦 - Nowy Rok