Podobnie jak Polacy, Czesi wyznają zasadę „Jaki Nowy Rok, taki cały rok”. Wierzą, że pomyślny początek przynosi szczęście na najbliższe miesiące. Z tego powodu starają się spędzić pierwszy dzień stycznia jak najlepiej. Co robią?
Sprzątają w domu – odświeżają ubrania i pościele, opróżniają kosze na śmieci. Dzięki temu zaczynają kolejne 12 miesięcy czysto i świeżo.
Nowy Rok po wegańsku
Czesi w pierwszy dzień roku nie jedzą mięsa drobiowego. Z upodobaniem za to spożywają soczewicę. Co stoi za taką decyzją? Nie jest to bynajmniej związane z noworocznymi postanowieniami zrzucenia kilku kilogramów. Według przesądu od jedzenia drobiu 1 stycznia szczęście odlatuje. Soczewica z kolei dobrze robi na portfele. Może po prostu jest tańsza od kurczaka?
Szczęśliwego Nowego Roku!
W tym państwie panuje zwyczaj wysyłania sobie kartek z życzeniami. To tradycja, którą zapoczątkował w XIX wieku pewien czeski hrabia, znudzony noworocznymi odwiedzinami znajomych. Zamiast przyjmować gości, wysyłał im wcześniej życzenia pocztą, aby nie musieli fatygować się osobiście z odpowiedzią.
Święto narodowe
Jak mieszkańcy wielu krajów, 1 stycznia Czesi nie udają się do pracy. Jest to związane nie tylko z powitaniem Nowego Roku. W tym dniu przypada też Święto Powstania Republiki Czeskiej. Data powstania osobnego państwa po rozpadzie Czechosłowacji jest dla obywateli kolejną okazją do celebrowania.
Noworoczna turystyka
Czechy to doskonałe miejsce, by powitać Nowy Rok. Zarówno Polacy, jak i mieszkańcy innych krajów udają się do Pragi pod koniec grudnia. Magiczny klimat stolicy robi wrażenie podczas sylwestrowej zabawy i w noworoczny poranek. Liczne bary i kluby w centrum to najbardziej uczęszczane miejsca rozrywki. Można także skorzystać ze zorganizowanych ofert noworocznej zabawy w Czechach.
Występowanie Nowego Roku w Czechach w innych latach