Święto Trzech Króli w Austrii 2025

Do najbliższych obchodów Święta Trzech Króli w Austrii zostało 46 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni.

W 2025 roku Święto Trzech Króli w Austrii przypada na 6 stycznia (poniedziałek).

Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie, Epifania) to dzień upamiętniający mężczyzn przybyłych do stajenki, w której urodził się Jezus. W Kościele katolickim obchodzony jest 6 stycznia. W prawosławnym i grekokatolickim – 19.

Opinie dotyczące tożsamości przybyszy są podzielone. Jedni twierdzą, że byli to mędrcy, inni – że magowie. Według niektórych zajmowali się astrologią. Finalnie stwierdzono, że wędrowcami, którzy odwiedzili żłóbek, byli królowie reprezentujący różne strony świata. Ich imiona to Kacper, Melchior i Baltazar.

Heilige Drei Könige – zwyczaje

W Austrii to święto państwowe, zatem i dzień wolny od pracy. Co więcej, mieszkańcy nie pracują przez cały okres świąteczny – od Wigilii do 6 stycznia.

Tradycyjnie błogosławi się kadzidłem pokoje w domach i miejscach pracy. Nieodłącznym zwyczajem jest wędrówka śpiewaków gwiazd. To dzieci i starsi przebrani w królewskie szaty. Kolędnicy odwiedzają domy i śpiewają w zamian za drobne podarunki i pieniądze. Zebrane dobra przeznaczane są na pomoc dla biednych i inne cele charytatywne. Z takimi kolędnikami nie można się nudzić – każdego roku zaskakują publikę czymś innym. Motywy występów nigdy nie są takie same. Tradycja znana była już w średniowieczu, jednak zaczęto ją ponownie praktykować dopiero od ubiegłego stulecia.

Obok śpiewaków gwiazd dużą popularnością cieszą się Glöcklerzy. To przebrani ludzie z dzwonkami. Ich zadanie to wędrówka ulicami miast i głośne dzwonienie. Dzięki temu przynoszą szczęście i błogosławieństwo. W Górnej Austrii organizowane są pochody, w których biorą udział setki dzwoniących przebierańców.

Inną osobistością Święta Trzech Króli jest Perchta Baba. To pogańska bogini regionów niemieckich i austriackich. W nocy z 5 na 6 stycznia nawiedza dolinę Rosental. Mimo że jej imię oznacza perłowa lub jasna, tego dnia ubrana jest cała na czarno. Porusza się w towarzystwie trzech innych kobiet. Perchta odwiedza kolejne domy i zostawia w nich przysmaki. Jej wizyta to symbol wypędzania zła, a w niektórych regionach sama postać jest jego uosobieniem.

Austriacy, podobnie jak większość chrześcijan, oznaczają drzwi napisami C+M+B. Panuje powszechne przekonanie, że to inicjały trzech władców. W rzeczywistości to skrót z języka łacińskiego – Christus Mansionem Benedictat, który oznacza Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Kuchnia

Tradycyjną austriacką potrawą przeznaczoną na 6 stycznia jest Dreikönigskuchen – Ciasto Trzech Króli. To drożdżowy wypiek z czekoladą i migdałami. Wokół środkowej części znajdują się mniejsze kawałki podobne do bułeczek – w takim kształcie ciasto przypomina kwiatek.

Występowanie Święta Trzech Króli w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek06.01.2023Święto Trzech Króli w Austrii 2023
Sobota06.01.2024Święto Trzech Króli w Austrii 2024
Wtorek06.01.2026Święto Trzech Króli w Austrii 2026
Środa06.01.2027Święto Trzech Króli w Austrii 2027
Czwartek06.01.2028Święto Trzech Króli w Austrii 2028
Sobota06.01.2029Święto Trzech Króli w Austrii 2029
Niedziela06.01.2030Święto Trzech Króli w Austrii 2030
Poniedziałek06.01.2031Święto Trzech Króli w Austrii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 stycznia