Walentynki w Czechach 2025

Do najbliższych obchodów Walentynek w Czechach zostały 204 dni, czyli 6 miesięcy i 20 dni.

W 2025 roku Walentynki w Czechach przypada na 14 lutego (piątek).

Walentynki na całym świecie obchodzone są 14 lutego. Dla niektórych to czas miłosnych uniesień, dla innych – jeden z wielu dni pełnych romantyzmu. Są i tacy, na których taka okazja nie robi wrażenia. Jak ten dzień wygląda w Czechach?

Walentynki w Czechach – zwyczaje

Warto wiedzieć, że czeskie Walentynki przypadają na 1 maja, a kolejne 30 dni to cały miesiąc miłości. Mimo to nasi sąsiedzi celebrują także tę pierwszą datę – miłości nigdy za wiele.

Z tej romantycznej okoliczności najbardziej cieszą się... producenci kłódek. Zaczepienie jednej na moście lub w innym miejscu ma sprawić, że zakochani będą ze sobą już na zawsze. Dla absolutnej pewności należy podpisać ją inicjałami. Ta popularna praktyka skłoniła projektantów do tworzenia kłódek o ozdobnych, walentynkowych motywach. To także dzień gorących wyznań i poważnych deklaracji miłości, ale przede wszystkim wspólnego spędzania czasu przez pary.

Święty Walenty

Nazwa tej specjalnej okazji wzięła się od imienia świętego Walentego. Jego wspomnienie w Kościele katolickim przypada na 14 lutego – to dzień męczeńskiej śmierci rzymskiego biskupa. W krajach anglosaskich i w Polsce sprawuje on pieczę nad zakochanymi. Na całym świecie uznawany jest za obrońcę przed chorobami, zwłaszcza nerwowymi.

Walentynkowa turystyka

Czechy to państwo, do którego turyści przyjeżdżają na różne okazje. Walentynki to szczególnie dobry powód, by odwiedzić ten malowniczy kraj. Gdzie zakochani spędzają ważny dla nich dzień?

Pierwszym wyborem jest stolica. Praga uznawana jest za raj dla romantyków. Być może to dzięki przepięknym uliczkom, w sam raz do długich wieczornych spacerów. Dużym powodzeniem w tym mieście cieszy się czarny teatr. Smakosze mogą udać się do Muzeum Czekolady, by jeszcze bardziej osłodzić ten dzień. W Pradze również znajduje się Most Karola, na którym tysiące zakochanych uwiecznia swoją miłość, zamykając kłódkę.

Innym walentynkowym miastem jest Krumlov, w którego nazwie wybrzmiewa miłość. Można tu znaleźć równie romantyczne uliczki, co w Pradze. To także miasto imponujących zamków i parków.

Liberec również sprawdzi się jako cel walentynkowej podróży. Miasto jest piękne i ma wiele zabytków do zwiedzenia. To jednak góra Ještěd stanowi największą atrakcję. Na samym jej szczycie można wynająć apartament. Mimo zimowej pory widok na zaśnieżony krajobraz ogrzewa serca zakochanych.

Występowanie Walentynek w Czechach w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek14.02.2023Walentynki w Czechach 2023
Środa14.02.2024Walentynki w Czechach 2024
Sobota14.02.2026Walentynki w Czechach 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki w Czechach 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki w Czechach 2028
Środa14.02.2029Walentynki w Czechach 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki w Czechach 2030
Piątek14.02.2031Walentynki w Czechach 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego