Dzień Wyzwolenia w Holandii 2024

Obchody były 17 dni temu.

W 2024 roku obchody przypadły na 5 maja (niedziela).

Holandia spod okupacji niemieckiej wyzwolona została 5 maja, kiedy to oficjalnie podpisano akt kapitulacji. Na cześć tego wydarzenia powołano (Bevrijdingsdag), czyli Dzień Wyzwolenia. W całym kraju w związku z tym wydarzeniem organizowane są Festiwale Wyzwolenia.

Wyzwolenie Holandii

5 maja to oficjalna data wyzwolenia Holandii spod okupacji niemieckiej, trzy dni przed całkowitą kapitulacją nazistów. To jednak duże uproszczenie, bowiem południowa część tego kraju została uwolniona już wcześniej, jesienią 1944 roku (np. Breda została wyzwolona przy dużym udziale polskiej brygady pancernej pod dowództwem generała Maczka). Pod panowaniem okupanta zostawała jednak najważniejsza cześć Niderlandów, z takimi miastami jak Amsterdam, Rotterdam czy Haga. Alianci w drodze na Berlin chcieli zdążyć przez Sowietami, dlatego walka na tych obszarach zajęła by im zbyt dużo czasu. Skutkiem tego była śmierć ponad 20 tysięcy Holendrów, którzy musieli przetrwać zimę 1994/1945 bez opału i jedzenia. Najbardziej zaludniony obszar kraju został odcięty od świata i jakiejkolwiek pomocy.

5 maja 1945 roku w hotelu w mieście Wageningen doszło do spotkania, w którym uczestniczyli: kanadyjski generał Charles Foulkes, generał Johannes Blaskowitz z Niemiec oraz holenderski książę Bernhard. Omawiano tam kapitulację nazistów, która ostatecznie została podpisana 6 maja na farmie De Nude pod Wageningen. Oryginalny dokument kapitulacji znajduje się w Archiwum Miejskim Wageningen. Największy udział w wyzwoleniu Niderlandów mają Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Amerykanie.

Dzień Wyzwolenia w Holandii

Pierwszy raz Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag) obchodzono w Holandii 31 sierpnia 1945 roku, co akurat zbiegło się z Dniem Królowej. Wilhelmina nie chciała jednak łączyć tych dwóch wydarzeń, więc w 1946 roku rząd zdecydował, że świętowanie wyzwolenia spod nazistowskiej okupacji powinno mieć miejsce 5 maja, z wyjątkiem jeśli przypadnie on w niedzielę. W 1968 roku zdecydowano jednak, że Dzień Wyzwolenia zawsze obchodzony będzie 5 maja. Warto wspomnieć, że od 1958 roku święto celebrowano tylko raz na pięć lat, dopiero od 1990 roku jest to coroczna tradycja.

Każdego roku jedna z prowincji wybierana jest na gospodarza centralnych obchodów Narodowego Święta Wyzwolenia. Oficjalny początek uroczystości następuje, kiedy premier rozpala Ogień Wyzwolenia, symbol życia w pokoju i wolności. Ważnym elementem obchodów jest wykład, który przedstawia zaproszony gość. Gdy zapłonie ogień w mieście, które zostało wybrane na gospodarza, świętowanie odzyskania niepodległości można rozpocząć w całym kraju. Do popularnych festiwali należą m. in. festiwale w Harlemie, Zwolle, Overijssel, Groningen, Hadze oraz oczywiście w Wageningen. Tam ogień rozpalany jest przed zabytkowym hotelem Wereld w nocy z 4 na 5 maja o godzinie 00:00. 5 maja w mieście, gdzie podpisano kapitulację odbywa się też uroczysta parada weteranów i żołnierzy oraz wiele wydarzeń towarzyszących jak choćby rekonstrukcje historyczne czy koncerty. Festiwale Wyzwolenia organizowane są we współpracy z Komitetem Narodowym. Co roku wyznacza on także kilku artystów na tak zwanych „Ambasadorów Wolności”, którzy jeżdżą po całej Holandii by promować to wydarzenie.

Zwieńczeniem Dnia Wyzwolenia jest koncert w Amsterdamie w obecności Króla i Królowej, transmitowany w telewizji. Każdego roku inna orkiestra gra ze sceny na moście obok Royal Theatre Carré. Koncert zawsze kończy się piosenką „We'll meet again” Very Lynn, podczas której monarcha i jego żona odpływają łodzią.

Występowanie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek05.05.2022Dzień Wyzwolenia w Holandii 2022
Piątek05.05.2023Dzień Wyzwolenia w Holandii 2023
Poniedziałek05.05.2025Dzień Wyzwolenia w Holandii 2025
Wtorek05.05.2026Dzień Wyzwolenia w Holandii 2026
Środa05.05.2027Dzień Wyzwolenia w Holandii 2027
Piątek05.05.2028Dzień Wyzwolenia w Holandii 2028
Sobota05.05.2029Dzień Wyzwolenia w Holandii 2029
Niedziela05.05.2030Dzień Wyzwolenia w Holandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 maja