Dzień Anioła 2023

Do najbliższych obchodów Dnia Anioła zostały 2 dni.

W 2023 roku Dzień Anioła przypada na 6 grudnia (środa).

6 grudnia najczęściej kojarzony jest ze Dniem Mikołaja, ale w tym czasie obchodzony jest również Dzień Anioła. Wyraz anioł pierwotnie oznacza „posłańca”. Takie określenie dotyczyło na przykład Hermesa, znanego z mitologii greckiej wysłannika Zeusa i posła z Olimpu, który przekazywał wolę najważniejszego z bogów. Pierwsze wyobrażenia aniołów powstały w starożytnym świecie, gdzie opowieści o bóstwach były nierozerwalną częścią codziennego życia. W starożytnym Egipcie i Babilonii istniały całe zastępy duchów oraz innych istot pośredniczących między sacrum a profanum. Często anioły były przedstawiane jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. Jednak starożytnym aniołom, często przypisywano pewne człowieczeństwo, bowiem mogły płodzić dzieci, odczuwać głód i pragnienie. Anioł jako posłaniec był uważany także za pewien kształt sumienia i wewnętrzny głos człowieka.

W okresie chrześcijaństwa anioły występują w Starym Testamencie, ale w Biblii nie zostały zawarte szczegółowe informacje na ich temat. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wśród Ojców Kościoła istniały spory dotyczące bytu aniołów. Ostatecznie spór rozwiązał św. Augustyn, który stwierdził, że: „Anioł oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz jak się nazywa ta natura? – Duch. Pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to czym jest, jest duchem, a przez to co wypełnia, jest aniołem”.

Anioły w religii chrześcijańskiej pełnią ważne role obejmujące gloryfikacje Boga oraz pośredniczące miedzy Bogiem a ludźmi. Aniołowie często uważani są za opiekunów służących pomocą w podjęciu ważnych decyzji. Jednak w Biblii również znajduje się zapis o upadłych aniołach, które sprzeciwiły się boskiemu nakazowi i zostały wygnane z nieba. Przywódcą buntu 1/3 aniołów był Szatan, największy z upadłych aniołów.

Anioł jest częstym motywem sztuki. Od wieków powstawały wielkie dzieła artystyczne, które poruszały tematy związane z tymi istotami. W XXI wieku anioły pojawiają się już nie tylko w postaci rzeźby czy dzieł malarskich, ale także stają się głównymi bohaterami produkcji filmowych. Anioły unowocześniły się i zaczęły przenikać do ludzi za pomocą środków masowego przekazu, na przykład telewizji i Internetu.

Geneza obchodów Dnia Aniołąw dniu 6 grudnia nie jest znana. W Kościele Katolickim w kalendarzu liturgicznym dzień Świętych Aniołów Stróżów obchodzony jest 2 października już od 1670 roku.