Dzień Islamu 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Islamu zostało 105 dni, czyli 3 miesiące i 13 dni.

W 2025 roku Dzień Islamu przypada na 26 stycznia (niedziela).

Dzień Islamu zwany czasem Dniem Dialogu z Islamem obchodzony jest 26 stycznia, jako „dzień modlitw poświęcony islamowi”. To święto w kościele katolickim ustanowione w 2001 roku przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskim.

Jednym z pomysłodawców szukania porozumienia pod postacią wspólnych modlitw między wyznawcami religii chrześcijańskiej a islamem była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości (D.O.M.). W związku z dążeniem do urzeczywistnienia zamysłu, dzięki Fundacji w grudniu 1994 roku w warszawskim kościele Św. Aleksandra została odprawiona msza św. w intencji zapanowania pokoju w obecności muzułmanów. Mszę św. odprawił śp. bp Władysław Miziołek, odznaczony w maju 1994 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W połowie 1997 roku, w trakcie obchodów Dni Tatarskich, powstał pomysł ustanowienia Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Rada została zarejestrowana w 1999 roku i początkowo przewodniczył jej śp. bp Władysław Miziołek. Członkowie Rady spotkali z papieżem Janem Pawłem II w Drohiczynie, podczas pielgrzymki papieża w Polsce. Według Ojca Świętego kościół katolicki darzy szacunkiem Islam, dzięki któremu wiara w Boga przyczynia się „do stworzenia nowej rodziny ludzkiej, opierającej się na najgłębszych aspiracjach ludzkiego serca”.

Dzień Islamu w Polsce obchodzony jest od 2001 roku i organizowany jest przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który należy do Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski. Należy wspomnieć, że Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów jest jedyną taką organizacją na świecie. Główne obchody Dnia Islamu mają miejsce w Warszawie oraz w tym dniu przedstawiciele obu wyznań omawiają swój sposób zrozumienia przewodniego hasła. Podobnie jak Dzień Dialogu z Judaizmem, to święto jest okazją do szukania porozumienia oraz rozwiązywania konfliktów religijnych. W tym Dniu chrześcijanie i muzułmanie dążą do prowadzenia wspólnego, a także międzywyznaniowego dialogu.