Historia powstania Wikipedii jest dość zawiła, ale niezwykle interesująca. Twórcą największej wirtualnej encyklopedii był Jimmy Wales, który początkowo stworzył projekt o nazwie Nupedia. Nupedia miała być pierwszą profesjonalną encyklopedią w całości redagowaną przez wolontariuszy, ale artykuły miały podlegać ścisłej recenzji. Pod koniec 2000 roku okazało się, że projekt Nupedii zakończył się fiaskiem. W tym momencie pojawiają się nieścisłości dotyczące prawdziwego pomysłodawcy Wikipedii. Według jednej z wersji Larry Sanger, amerykański filozof, 10 stycznia 2001 roku podsunął pomysł stworzenia projektu, który miał uratować Nupedię. Tak miała powstać druga encyklopedia tworzona przez chętne osoby. W projekcie miała zostać wykorzystana wcześniej napisana aplikacja „Wiki”. W 1994 roku programista Ward Cunnigham rozpoczął pracę nad WikiWikiWeb, programem służącym do szybkiego i łatwego tworzenia bazy przez wiele osób. Jimmy Wales i Larry Sanger wykorzystali oprogramowanie do stworzenia „Wiki” (samo słowo „Wiki” oznacza szybko). 15 stycznia to data wykupienia domeny wikipedia.com przez Wales’a i corocznie obchodzony Dzień Wikipedii.
Ciekawą inicjatywą było stworzenie Fundacji Wikimedia, organizacji non-profit wspierającej wolne projekty oparte na idei „Wiki” oraz darmowym rozpowszechnianiu ich zasobów. Pod opieką Wikimedii znajduje się kilka projektów współtworzonych przez internautów, a w tym Wikipedia. Polskim partnerem Fundacji Wikimedia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska powstałe w 2005 roku. Dziś, w polskojęzycznej wirtualnej encyklopedii jest ponad milion haseł, które każdy może dodawać nowe lub edytować istniejące. W całej Polsce i na świecie dzień 15 stycznia jest okazją do spotkania oraz wspólnego świętowania wikipedystów oraz wszystkich miłośników największej internetowej encyklopedii.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony