Święto św. Macieja, Apostoła 2025

Do najbliższych obchodów Święta św. Macieja, Apostoła zostały 153 dni, czyli 5 miesięcy i 2 dni.

W 2025 roku Święto św. Macieja, Apostoła przypada na 14 maja (środa).

Św. Maciej, Apostoł

Maciej był naocznym świadkiem życia Jezusa, jego śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. Na Apostoła wybrano go jednak po śmierci Zbawiciela, w miejsce Judasza, który zdradził Chrystusa i popełnił samobójstwo. Jego powołanie było więc wyjątkowe, dodatkowo odbyło się w drodze losowania. Drugim kandydatem był Józef zwany Barsabą.Pozostałe informacje o Macieju nie są do końca sprawdzone, najprawdopodobniej był żydem, jak pozostali uczniowie. Według legend głosił Ewangelię w Judei, w Etiopii i w Kolchidzie. W swoich naukach skupiał się głównie na umartwianiu ciała i panowaniu nad zmysłowymi żądzami. Śmierć męczeńską poniósł w Jerozolimie, gdzie ukamieniowano go pod pretekstem zdrady narodu żydowskiego. Żydzi nienawidzili go ponieważ nawrócił wiele osób i nawet pod groźbą śmierci nie wyrzekł się swojej wiary. Klemens Aleksandryjski uważa z kolei, że Maciej zmarł śmiercią naturalną około roku 50. Relikwie odnalazła cesarzowa św. Helena, matka Konstantyna Wielkiego, której przypisuje się również odnalezienie relikwii Krzyża Pańskiego (o tym wydarzeniu można więcej poczytać w artykule poświęconym prawosławnym obchodom Podwyższenia Krzyża Pańskiego).

Św. Maciej jest patronem Hanoweru oraz m.in. budowniczych, cukierników, rzeźników, alkoholików. O wsparcie zwracają się do niego niepłodne pary oraz chłopcy rozpoczynający szkołę.

Obchody Święta św. Macieja, Apostoła


Święto św. Macieja wprowadzono do kalendarza rzymskiego w XI wieku i początkowo obchodzono je 24 lub 25 lutego w zależności od tego, ile luty miał dni. Wskutek reformy kalendarza kościelnego w 1969 roku przeniesiono je na 14 maja, by wspomnienie Apostoła nie kolidowało z Wielkim Postem.

W Polsce jego święto obchodzone jest zwłaszcza w parafiach, których jest patronem. Uroczystości odpustowe odbywają się m. In. w Siewierzu, Zabrzu-Maciejowie, Klwowie, Bełchowie.