Światowy Dzień Zespołu Downa 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa zostało 277 dni, czyli 9 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 marca (piątek).

Światowy Dzień Zespołu Downa corocznie obchodzony jest 21 marca. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, zaś od 2012 roku patronem Dnia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.Pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku w Singapurze. Dzień święta nie jest przypadkowy, w tym dniu rozpoczyna się kalendarzowa wiosna i to symbolizuje dzień narodzin ludzi niezwykłych.

W Polsce Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku należy do pierwszej organizacji, która włączyła się w międzynarodowe obchody Dnia Zespołu Downa. W tym dniu organizacje na całym świecie inicjują wydarzenia upowszechniające wiedzę na temat choroby oraz propagują prawa dotyczące osób z Zespołem Downa. Corocznie, różne instytucje poprzez swoje działania zwiększają świadomość społeczeństwa o formach udzielanej pomocy, wspieraniu i codziennych problemach chorych osób oraz ich najbliższych.

Warto przytoczyć 6 elementarnych zasad stworzonych przez organizację Down Syndrome International:
1. To, że ktoś ma zespół Downa nie sprawia, że osoba jest niezdrowa.
2. Zespół Downa to wada genetyczna a nie choroba.
3. Osoby z zespołem Downa mogą mieć różne problem ze zdrowiem – tak samo jak my wszyscy, i tak samo jak my powinni mieć równoprawny dostęp do opieki medycznej.
4. Dzisiejsza medycyna wyróżnia specyficzne dla osób z zespołem Downa problemy ze zdrowiem, wszelkie informacje i badania na ten temat są ogólnie dostępne.
5. Lekarze, terapeuci i opiekunowie powinni zapoznać się z tymi charakterystycznymi problemami zdrowotnymi.
6. Pracownicy służby zdrowia nie powinni dyskryminować osób z zespołem Downa poprzez
- odmawianie udzielenia im pomocy lekarskiej,
- tłumaczenie problemów zdrowotnych samym faktem posiadania przez pacjenta zespołu Downa,
- branie pod uwagę tylko chorób charakterystycznych dla osób z zespołem Downa.

W każdym roku, obchody poruszają zagadnienie bezpośrednio dotyczące tej choroby. W tym dniu, każdy może dołączyć do obchodów święta, poprzez inicjowanie wydarzeń, akcji lub przyłączając się do internetowych obchodów na portalach społecznościowych. Innym ciekawym sposobem włączenia się do świętowania jest nagranie kilkusekundowego ujęcia na dany temat. Każdego roku, osoby chętne z zespołem Downa i ich opiekunowie, tworzą krótkie filmy dotyczące ich życia, zaś później wszystkie ujęcia montowane są w jeden długi film.

Do symbolicznej inicjatywy w tym dniu należy wkładanie trzech skarpetek w różne wesołe wzory oraz kolorowej odzieży. Światowy Dzień Zespołu Downa jest także okazją do wręczenia nagród WDSD (World Down Syndrome Day Awards) osobom lub instytucjom, które w różnych formach wspierają chore osoby. Nagrody przyznawane są w kategoriach – Wolontariusz i Profesjonalista, a także Nagroda dla Naukowca.

Występowanie Światowego Dnia Zespołu Downa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek21.03.2023Światowy Dzień Zespołu Downa 2023
Czwartek21.03.2024Światowy Dzień Zespołu Downa 2024
Sobota21.03.2026Światowy Dzień Zespołu Downa 2026
Niedziela21.03.2027Światowy Dzień Zespołu Downa 2027
Wtorek21.03.2028Światowy Dzień Zespołu Downa 2028
Środa21.03.2029Światowy Dzień Zespołu Downa 2029
Czwartek21.03.2030Światowy Dzień Zespołu Downa 2030
Piątek21.03.2031Światowy Dzień Zespołu Downa 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 marca