Międzynarodowy Dzień Kolorów 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Kolorów zostało 299 dni, czyli 9 miesięcy i 26 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Kolorów przypada na 21 marca (piątek).

21 marca celebrujemy moc kolorów oraz ich wpływu na naszą percepcję i nastrój. Data święta nie jest przypadkowa – przypada w kalendarzowy pierwszy dzień wiosny, czyli okolice dnia równonocy wiosennej.


Kolory wokół nas wpływają na nasze samopoczucie

Dowody na znaczenie kolorów w naszym życiu można znaleźć na każdym kroku: dzięki nim wiemy kiedy przejść przez ulicę, jaką tabletkę zażyć, kiedy zejść ze słońca. Czasami nie wiemy dlaczego ciągnie nas do danego koloru, np. dlaczego podobają nam się bruneci albo czerwone samochody.


Dzień Kolorów postał w celu celebracji tego fenomenu. Samo święto zostało zainicjowane przez Portugalskie Stowarzyszenie Kolorów. Wybrana data jest bardzo sprytna, ponieważ właśnie w okolicy 20/21 marca przypada równonoc, a więc moment, w którym spotyka się światło i ciemność.


Wpływ kolorów na nasze życie jest ogromny. Już rano wybierając ubrania, decydujemy o kolorach, które często oddają nasze emocje. Jeżeli jesteśmy smutni, bez energii, czy cierpimy na depresję, wybieramy barwy ciemne i szare. Żywe barwy i pastele wolimy, kiedy mamy dobry humor. Chociaż wybieramy kolory ubrań pod nastrój, to okazuje się, że to właśnie barwa naszych ubrań może … wpływać na nasze emocje. Leczenie za pomocą kolorów nazywamy chromoterapią. Jej ojcem jest Avicenna, lekarz praktykujący w XI wieku. Uważał, że kolor powinien być pierwszym stosowanym lekarstwem.


Chociaż dzisiaj terapia kolorami jest tylko dodatkiem w leczeniu psychiatrycznym, to moc barw jest niezaprzeczalna. W depresji najbardziej wskazana jest biel. Uspokaja, poprawia nastrój, a podobno pobudza nawet układ odpornościowy. Czerwień z kolei pobudza nasze krążenie i pomaga w podejmowaniu szybkich decyzji. Zielony wyrównuje ciśnienie krwi, odpręża i pomaga naszym oczom. Wybierając kolory mieszkania, warto dowiedzieć się, jakie kolory wpłyną na optymalny poziom relaksu i przytulności. Znaczenie kolorów może przydać się też w innych aspektach życia: według naukowców od koloru talerza zależy to, ile zjemy!


Dowiedz się, jakie kolory do Ciebie pasują

Chociaż zazwyczaj w wyborze ubrań kierujemy się własnymi upodobaniami, to warto się dowiedzieć, jak podkreślić urodę odpowiednimi barwami. Nie chodzi tutaj tylko o ubrania – odpowiedni kolor makijażu, czy włosów może zdecydowanie zwiększyć naszą atrakcyjność. Panowie również powinni być świadomi, w jakim kolorze im do twarzy – w końcu jeżeli o skuteczności podrywu może zadecydować kolor koszuli...

Występowanie Międzynarodowego Dnia Kolorów w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek21.03.2023Międzynarodowy Dzień Kolorów 2023
Czwartek21.03.2024Międzynarodowy Dzień Kolorów 2024
Sobota21.03.2026Międzynarodowy Dzień Kolorów 2026
Niedziela21.03.2027Międzynarodowy Dzień Kolorów 2027
Wtorek21.03.2028Międzynarodowy Dzień Kolorów 2028
Środa21.03.2029Międzynarodowy Dzień Kolorów 2029
Czwartek21.03.2030Międzynarodowy Dzień Kolorów 2030
Piątek21.03.2031Międzynarodowy Dzień Kolorów 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 marca