Sierpień

Do początku Sierpnia zostały 253 dni, czyli 8 miesięcy i 11 dni.

W 2025 roku Sierpień zaczyna się w piątek i kończy się w niedzielę.

Polski znawca literatury Aleksander Brückner wskazuje, że nazwa sierpień wywodzi się od używanego podczas żniw sierpa. Podobnie jest w języku czeskim („srpen") oraz ukraińskim („serpeń"). Dawniej w naszym regionie używano też takich określeń jak „sirzpień” oraz „stojączka”, ponieważ przyroda w tym czasie kwitła w pełni i zatrzymywała się na jakiś czas.

Większość języków europejskich używa etymologii związanej z łacińską nazwą „Augustus” , która nadana została na cześć cesarza Oktawiana Augusta. Wcześniej Rzymianie używali określenia „Sextilis”, czyli dosłownie oznaczało to szósty miesiąc. Po reformie rzymskiego kalendarza, w którym około 753 r p.n.e dodano styczeń i luty, nazwa ta przestała mieć pierwotne znaczenie. Dopiero jednak kilkaset lat później wybrano Augusta na patrona sierpnia. Pierwszy Cesarz Cesarstwa Rzymskiego właśnie w tym miesiącu odnosił największe sukcesy, jak choćby podbój Egiptu.

Nazwa związana z Oktawianem Augustem obowiązuje w takich krajach jak Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Stany Zjednoczone („August"), Francja („aout"), Hiszpania („agosto"), Holandia („augustus"), Niemcy („August"), czy Portugalia i Włochy („agosto").

W języku fińskim ósmy miesiąc to „elokuu" („miesiąc chleba"), ponieważ wtedy kończył się okres zbiorów z pól. W języku litewskim nazywa się „rugpjutis" co nawiązuje do żniw. Historyczne europejskie nazwy to m. in. niemieckie „Erntemonat” („miesiąc zbiorów") oraz rosyjskie „zarev” (od zimnych świtów w godzinach porannych). We współczesnym języku chińskim, japońskim, koreańskim oraz wietnamskim sierpień oznaczono jako „ósmy miesiąc". W starożytnym japońskim kalendarzu księżycowym nosił on nazwę „hazuki”, czyli „miesiąc liści".


Sierpień to ósmy miesiąc w roku, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim ma 31 dni. Według popularnej legendy pierwotnie miał składać się z 30 dni, ale Oktawian August zwiększył go, tak aby nie był on krótszy niż miesiąc nazwany na cześć Juliusza Cezara, czyli lipiec. Na półkuli północnej jest miesiącem letnim, a na południowej zimowym

Kamienie symboliczne dla tego miesiąca to perydot. Dawniej medycy radzili pić napoje zdrowotne w naczyniach z perydotu ponieważ zapewniało to szybsze i skuteczniejsze działanie. W ezoteryce ma on właściwości uspokajające, odtruwające i uzdrawiające, szczególnie dla nerek, wątroby i trzustki. Inny kamień symbol dla sierpnia to onyks i spinel. Kwiaty przypisywane do ósmego miesiąca kalendarza to mieczyk oraz mak. Znak zodiaku na sierpień to Lew i Panna.