Dzień Kota w USA 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kota w Stanach Zjednoczonych zostało 126 dni, czyli 4 miesiące i 4 dni.

W 2024 roku Dzień Kota w USA przypada na 29 października (wtorek).

Koty czy psy? Odwieczny dylemat miłośników zwierząt domowych - jedni wolą psy, inni kochają koty, a jeszcze inni czczą je tak, jakby żyli w starożytnym Egipcie. Tak, Egipcjanie dosłownie czcili koty, a dokładniej boginię Basteta przedstawioną jako kobietę z głową kota. To pokazuje, jak długoletnia jest ludzka miłość do kotów. Dziś pokazujemy to inaczej niż Egipcjanie.

29 października to ważna data dla każdego miłośnika kotów w Stanach Zjednoczonych. National Cat Day został ustanowiony w 2005 roku przez Colleen Paige - ekspertkę od stylu życia zwierząt i rodziny, autorkę, artystkę i rzeczniczkę dobrostanu zwierząt. Zorganizowała także wiele innych świąt związanych ze zwierzętami (jak Narodowy Dzień Psa, Narodowy Dzień Zwierząt czy Narodowy Dzień Dzikiej Przyrody), ale koty wydają się mieć szczególne miejsce w jej sercu. Nie tylko mieszkała w swoim życiu z wieloma kotami domowymi, ale także pracowała z dzikimi kotami w ramach rehabilitacji behawioralnej. Mocno wierzy również w to, co jest istotą Narodowego Dnia Kota - że adopcja jest „mruczącym” sposobem na zapewnienie kochającego i ciepłego domu każdemu kotu na świecie. Schroniska są dosłownie pełne kotów czekających na swój dom, więc zakup kota w sklepie lub hodowli nie pomaga rozwiązać problemu.

Jak możesz obchodzić amerykański Narodowy Dzień Kota? Jak wspomniano powyżej, najlepszym sposobem na to jest adoptowanie sobie futrzanego przyjaciela. Nie powinna to być jednak decyzja spontaniczna. Zanim pójdziesz do schroniska, a Twoje serce rozpłynie się na widok tych wszystkich pięknych kociąt, zastanów się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Zadaj sobie pytanie: czy mam wystarczająco dużo czasu w życiu, aby dać go kotu pełnego energii? Czy mój dom to idealne, spokojne miejsce dla starszego kota? Czy członkowie mojej rodziny też chcą kota? Czy są uczuleni? Czy jestem gotowy, aby odwiedzać weterynarza tak często, jak to konieczne i wydać na to wystarczająco dużo pieniędzy? Odpowiedzi pokażą, czy jesteś gotowy, aby zostać odpowiedzialnym właścicielem kota. Jeśli nie, są inne sposoby na świętowanie Dnia Kota! Przekaż darowiznę na rzecz lokalnego schroniska lub przynieś coś, czego potrzebują lokalne koty - jedzenie, zabawki lub produkty higieniczne. Jeśli masz już kota, nie bój się zepsuć go jeszcze tego dnia! Daj mu dużo przytulanek (ale tylko jeśli kot tego chce - nie zapominaj, że kot jest władcą w domu), kup nową zabawkę lub ulubioną przekąskę. Pamiętaj, że koty mają też wiele pozytywnych cech - obniżają ciśnienie krwi i oferują bezwarunkową miłość, ciepło w zimowe dni i masę śmiechu.

Narodowy Dzień Kota obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych 29 października, ale podobne święta obchodzone są również w innych terminach na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Kota to święto odbywające się co roku 8 sierpnia w wielu krajach, m.in. w Kanadzie. Z kolei Rosja obchodzi 1 marca Narodowy Dzień Kota, w Polsce, podobnie jak we Włoszech Dzień Kota najhuczniej obchodzimy 17 lutego. Kolejnym interesującym świętem związanym z kotami jest Dzień Czarnego Kota - święto mające na celu przełamanie stereotypu czarnego kota przynoszącego pecha.

Występowanie Dnia Kota w Stanach Zjednoczonych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota29.10.2022Dzień Kota w USA 2022
Niedziela29.10.2023Dzień Kota w USA 2023
Środa29.10.2025Dzień Kota w USA 2025
Czwartek29.10.2026Dzień Kota w USA 2026
Piątek29.10.2027Dzień Kota w USA 2027
Niedziela29.10.2028Dzień Kota w USA 2028
Poniedziałek29.10.2029Dzień Kota w USA 2029
Wtorek29.10.2030Dzień Kota w USA 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 października