Wybory Parlamentarne 2023

Wybory Parlamentarne były 415 dni, czyli 1 rok 1 miesiąc i 18 dni temu.

W 2023 roku Wybory Parlamentarne zostały przeprowadzone dnia 15 października (niedziela).

Udział w wyborach parlamentarnych powinien być obowiązkiem każdego Polaka. Jeśli nie oddaje on swojego głosu na ludzi, od których zależą losy kraju, nie powinien komentować jakichkolwiek decyzji politycznych czy narzekać na wysokie podatki. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o wyborach parlamentarnych w Polsce.

Wybory w Polsce


Wybory parlamentarne, które polegają na wskazaniu posłów na Sejm i senatorów, są jednymi z kilku rodzajów wyborów w naszym kraju. Oprócz nich przeprowadza się je dla wyboru Prezydenta RP, posłów do Parlamentu Europejskiego, radnych sejmików województw, rad powiatów i gmin oraz prezydentów lub burmistrzów miast i wójtów (czyli wybory samorządowe). Wybory w naszym państwie mają długą tradycję, pierwsze przeprowadzono za czasów Sejmu walnego w 1493 roku, który był reprezentantem szlachty wybranej na sejmikach ziemskich.

W wyborach parlamentarnych pełnoletni obywatele Polski wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu, konkretnie 460 posłów oraz 100 senatorów. Forma przeprowadzenia wyborów oraz przeliczania głosów określona jest w Kodeksie wyborczym.

Data wyborów parlamentarnych


Trudno przegapić termin wyborów, bowiem gdy się zbliżają, jest to jeden z najczęściej poruszanych tematów w mediach, serwisach społecznościowych czy prywatnych rozmowach. Politycy również prześcigają się w obietnicach, zależy im by usłyszało o nich jak najwięcej osób. Kiedy więc odbywają się wybory parlamentarne? Decyduje o tym Prezydent, kierując się jednak zasadą, że muszą się one odbyć w ciągu 30 dni przed upływem aktualnej kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów parlamentarnych musi również zostać wyznaczona na dzień wolny od pracy. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co cztery lata.

Komitety wyborcze


W wyborach parlamentarnych udział biorą komitety wyborcze. To one zgłaszają kandydatów i prowadzą dla nich kampanię wyborczą. Można je podzielić na trzy grupy: komitet wyborczy partii politycznej, koalicyjny komitet wyborczy oraz komitet wyborczy wyborców. Pierwszy to partie polityczne, które startują samodzielnie do wyborów, koalicja to po prostu połączone siły dwóch lub więcej partii. Co ważne, partia może utworzyć tylko jedną koalicję i jest to jednoznaczne z tym, że sama nie może zgłaszać swoich kandydatów. Komitet wyborczy wyborców to inaczej komitet utworzony przez obywateli, minimum 15 osób. Do zgłoszenia do wyborów potrzebne jest tysiąc podpisów popierających jego utworzenie.

Przebieg wyborów


Wybory parlamentarne przeprowadza Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), czyli najwyższy organ wyborczy w Polsce. Jej członkowie sprawują m.in. nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego, prowadzeniem rejestru i spisu wyborców, powoływanie okręgowych i rejonowych komisji wyborczych czy ustalanie i ogłaszanie wyników głosowania i wyborów. PKW jest organem stałym, natomiast do wykonania określonych zadań powoływane są inne komisje. Do wyborów parlamentarnych organizuje się okręgową komisję wyborczą, która rejestruje kandydatów oraz ustala wyniki głosowania i wyborów w okręgach wyborczych. W jej skład mogą wejść pełnoletnie osoby, zamieszkujące dany okręg, stąd istnieje duże prawdopodobieństwo, że udając się do lokalu wyborczego spotkamy tam naszych sąsiadów czy znajomych. Prawa zasiadania w takiej komisji pozbawione są natomiast osoby powiązane z kandydatami.

Wybory Parlamentarne w poprzednich latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela13.10.2019Wybory Parlamentarne 2019
Niedziela25.10.2015Wybory Parlamentarne 2015
Niedziela09.10.2011Wybory Parlamentarne 2011
Niedziela21.10.2007Wybory Parlamentarne 2007
Niedziela25.09.2005Wybory Parlamentarne 2005
Niedziela23.09.2001Wybory Parlamentarne 2001
Niedziela21.09.1997Wybory Parlamentarne 1997
Niedziela19.09.1993Wybory Parlamentarne 1993
Niedziela27.10.1991Wybory Parlamentarne 1991

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 października