Światowy Dzień Chleba 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Chleba zostało 206 dni, czyli 6 miesięcy i 23 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Chleba przypada na 16 października (poniedziałek).

Na zakwasie, drożdżowy, pszenny, z ziarnami – chleb obchodzi swoje święto 16 października. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. Chleb ma wiele postaci i odpowiedników w prawie każdym kraju świata. Jego historia sięga starożytności, a jego popularność nie słabnie.


Pierwszy chleb był... plackiem

Krągłe i puszyste bochenki, jakie znamy dzisiaj, niczym nie przypominają pierwszych chlebów. W starożytnym Rzymie, Grecji, Egipcie czy Mezopotamii wytwarzano płaskie i dosyć twarde placki. Do ich produkcji używano pszenicy, prosa, jęczmienia i żyta. Podobno w starożytnej Grecji znano już 70 rodzajów chleba! Był on wtedy niezwykle cenny – w Egipcie bochenki wkładało się do grobowców, by zmarli mogli cieszyć się nim w zaświatach.


To również Egipcjanom zawdzięczamy chleb na zakwasie. Nie do końca wiadomo czy był to efekt świadomego eksperymentu, czy bardzo szczęśliwego przypadku. Według pewnego mitu chleb na zakwasie zawdzięczamy zapominalskiej niewolnicy, która zostawiła na słońcu przygotowaną mieszankę zbóż. Kiedy pożywienie sfermentowało, postanowiła i tak stworzyć z niego placki w strachu przed karą. Efektem było puszyste ciasto, które zastąpiło z czasem twarde placki. Niezależnie od tego czy historia jest prawdziwa, chleb na przestrzeni wieków znacznie zmienił swoją postać.


Dopiero w średniowieczu zaczęły powstawać pierwsze piekarnie (chociaż pewne formy piekarni pojawiały się już w starożytnej Grecji). W tym samym czasie (XVII wiek) zaczęto dodawać do bochenków drożdże. Tę metodę zawdzięczamy Francuzom, którzy do dzisiaj uchodzą za królów pieczywa. Rewolucja przemysłowa, która zmieniła cały świat, wpłynęła też na rozwój chleba. W XIX wieku powstała w Londynie pierwsza fabryka chleba, a w XX wieku wynaleziono krajalnicę do chleba.


Chociaż Polacy, a tak naprawdę większość krajów zachodnich za chleb uznaje klasyczny bochenek, to wiele krajów i kultur ma swoje odmiany i zastępcze produkty. W Indiach za odmianę chleba można uznać naan i chapati. Są to placki, które spożywa się do większości posiłków i które zastępują sztućce. Meksykanie mają swoją tortillę, kraje arabskie pitę, a Izraelczycy macę. Polska jest jednym z największych konsumentów chleba w Europie – plasujemy się na 7 miejscu.


Przekonaj się do samodzielnego pieczenia chleba

Wiele osób uważa to za ciężką sztukę, jednak nic nie daje takiej satysfakcji jak krojenie złocistego bochenka upieczonego we własnym piekarniku. Jeszcze nigdy nie było to tak proste – w sklepach można kupić zakwas, drożdże w różnych formach, a nawet maszynę do pieczenia chleba. Własny wypiek pozwala na stworzenie własnej wariacji – do chleba można dodać ziarna, orzechy, nasiona, przyprawy, można sprawić, że będzie bezglutenowy albo słodki. Światowy Dzień Chleba to najlepsza okazja do odnalezienia swojego wewnętrznego piekarza.