Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca zostało 171 dni, czyli 5 miesięcy i 18 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca przypada na 16 października (środa).

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca to globalna inicjatywa mając na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia resuscytacji osób postronnych. Święto zostało ustanowione w 2018 r. i jest obchodzone corocznie 16 października. W Europie Dzień Resuscytacji był już obchodzony od 2013 roku jako Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

RKO nawet 3-krotnie zwiększa szanse na przeżycie


Święto obchodzimy od 2013 roku. Jego inicjatorem jest Europejska Rada Resuscytacji, która za pomocą tej okazji chce zapoznać jak największą liczbę osób z podstawowymi zasadami resuscytacji. Kiedy może przydać się ta wiedza? Kiedy mamy do czynienia z przypadkiem nagłego zatrzymania krążenia. Taka sytuacja może zdarzyć się wszędzie – w naszym domu, pracy, na ulicy, w kinie. Zatrzymanie serca może prowadzić do nieodwracalnego niedotlenienia mózgu i innych narządów, dlatego natychmiastowa pomoc jest konieczna – czekanie na karetkę może doprowadzić do tragedii. Wykonanie resuscytacji na miejscu zwiększa szanse na przeżycie 2-3-krotnie, niestety podejmujemy się jej za rzadko – tylko raz na 5 przypadków.

To właśnie zatrzymanie akcji serca jest główną przyczyną zgonów na świecie – w samej Europie z tego powodu umiera 400 tysięcy osób. Udzielenie pomocy to nie tylko nasza powinność, ale też obowiązek – za jej nieudzielenie musimy liczyć się z konsekwencjami. Wiele osób boi się podejmować ratowania życia z braku wiedzy, albo krążących mitów – jednym z nich jest to, że możemy komuś połamać żebra. To prawda, może się tak zdarzyć, jednak złamane żebra można leczyć, w przeciwieństwie do niedotlenionego mózgu. Dlatego właśnie każdy z nas powinien znać zasady resuscytacji.

A zasady są bardzo proste. Najpierw należy ocenić stan osoby nieprzytomnej i zawołać pomoc lub zadzwonić po karetkę. Trzeba sprawdzić, czy osoba reaguje na bodźce, czy jej drogi oddechowe są udrożnione i czy oddycha. Jeżeli klatka piersiowa się nie porusza i nie czujemy powiewu powietrza pod nosem, to należy przejść do przywracania akcji serca. Należy tutaj pamiętać o zasadzie 30:2 – na 30 ucisków klatki piersiowej trzeba wykonać dwa wdechy ratunkowe. Taką metodę trzeba powtarzać aż do przyjechania karetki.

Celebruj święto ucząc się jak uratować komuś życie


To święto jest idealną okazją, żeby podszkolić się z resuscytacji. Możemy obejrzeć filmik na Youtube albo zgłosić się na profesjonalny kurs. Zainteresujmy się też czy nasze dzieci i inni bliscy wiedzą, jak uratować komuś życie. 5 minut nauki może w przyszłości zmienić czyjeś życie.

Występowanie Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela16.10.2022Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2022
Poniedziałek16.10.2023Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2023
Czwartek16.10.2025Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2025
Piątek16.10.2026Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2026
Sobota16.10.2027Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2027
Poniedziałek16.10.2028Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2028
Wtorek16.10.2029Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2029
Środa16.10.2030Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 października