Dzień Papieża Jana Pawła II 2023

Obchody Dnia Papieża Jana Pawła II były 56 dni, czyli 1 miesiąc i 25 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Papieża Jana Pawła II przypadły na 16 października (poniedziałek).

Dzień Papieża Jana Pawła II został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej 27 lipca 2005 roku, w celu złożenia hołdu papieżowi Janowi Pawłowi II: „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”. W tym samym czasie obchodzony jest przez Kościół katolicki Dzień Papieski, który przypada w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Data Święta nie jest przypadkowa, 16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła, jako pierwszy polski kardynał oraz po 455 latach biskup Rzymu niebędący Włochem, został wybrany papieżem i przybrał imię Jan Paweł II. Także 16 października 2002 roku, Jan Paweł II wprowadził do Różańca Tajemnicę światła.

Polak sprawował funkcję papieża przez 26 i pół roku (9666 dni) oraz beatyfikował i kanonizował więcej osób niż jego poprzednicy. Według danych z 2004 roku papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionych 1340 osób. Jedną z nich był Karol Habsburg, na cześć którego rodzice nadali imię Wojtyle.|

Papież odbył liczne podróże, które stały się nieodzownym elementem pontyfikatu Jana Pawła II. Odwiedził wszystkie zamieszkane kontynenty i w sumie uczestniczył w 104 podróżach zagranicznych. W wielu miejscach Jan Paweł II był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który odwiedził dany kraj. Papież dążył, aby jego nauki docierały do najszerszej rzeszy młodzieży. Uważał, że młodzi ludzie stanowią przyszłość narodu i chętnie spotykał się z nastolatkami. On sam dobrze rozumiał młodych, bowiem jako dziecko (nazywany był „Lolkiem”) nie stronił od zabaw z rówieśnikami, gry w piłkę.

W dniu 13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, o godzinie 17:19, papież Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agce. Pomimo, że zamach przyczynił się do pogorszenia jego stanu zdrowia, to wybaczył zamachowcy. Papież od początku lat 90. cierpiał na chorobę Parkinsona, jednak mimo tego, nie zrezygnował z pełnienia swojej funkcji. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia, zaś 7 kwietnia 2005 roku został opublikowany jego testament. Pogrzeb zmarłego papieża odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Trumna została wykonana z prostych desek z drzewa cyprysowego (cyprys jest symbolem nieśmiertelności) i ustawiona na rozłożonym dywanie na bruku placu św. Piotra.

Jan Paweł II wciąż pozostaje w pamięci wiernych. To papież, który swoją dobrocią, wyrozumiałością oraz miłością do ludzi zjednywał sobie serca wielu osób w każdym wieku. Do dziś jego nauki stanowią wytyczne w życiu młodych ludzi, przez których wciąż traktowany jest jako największy życiowy autorytet.