Światowy Dzień Anestezjologii 2022

Obchody Światowego Dnia Anestezjologii były 53 dni, czyli 1 miesiąc i 22 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Anestezjologii przypadły na 16 października (niedziela).

16 października świętujemy Dzień Anestezjologii. Jest to dziedzina medycyny, której często nie doceniamy, a przecież to właśnie dzięki anestezjologom większość operacji i zabiegów jest bezbolesna.


Pierwszym anestezjologiem był dentysta


A był nim Thomas Morton. Udało mu się uśpić pacjenta za pomocą eteru w 1846. Właśnie w datę tego wydarzenia obchodzimy Święto Anestezjologii. Lekarze tej specjalizacji są kojarzeni głównie ze znieczulaniem przed operacjami, ale ich zakres obowiązków jest o wiele szerszy. Leczą też pacjentów na oddziałach ratowniczych i intensywnej terapii, zajmują się leczeniem bólu przewlekłego i ostrego oraz resuscytacją krążeniowo-oddechową.


Chociaż często skupiamy się tylko na pracy chirurga, to anestezjolog ma bardzo odpowiedzialną rolę. To właśnie on musi przeprowadzić z pacjentem wywiad o jego stanie zdrowia, przebytych chorobach, zażywanych lekach. Musi dostosować dawkę i rodzaj znieczulenia do stanu i wagi pacjenta. W takim zawodzie bardzo łatwo o błąd – zła dawka, złe wkłucie, nieudana próba intubacji, zaaplikowanie znieczulenia do rdzenia kręgowego, a nie do żyły. Anestezjologowie, jak wszyscy lekarze, są czasami obiektem sprawy o odszkodowanie.

Dlatego właśnie w ich święto warto docenić ich ciężką pracę i odpowiedzialność, jaką są obciążeni każdego dnia.