Walentynki w Niemczech 2025

Do najbliższych obchodów Walentynek zostało 148 dni, czyli 4 miesiące i 25 dni.

W 2025 roku Walentynki w Niemczech przypadają w piątek (14 lutego).

Choć niektóre kobiety mówią, że faceci to świnie, w Niemczech z pewnością nie ma to prawa bytu. W tym kraju bowiem te zwierzęta są symbolem dobrobytu i miłości, a w Walentynki cieszą się taką samą popularnością jak w Polsce choćby mityczny Amor.

Święto będące pierwowzorem Walentynek (niemieckie Valentinstag) narodziło się w Europie setki lat temu. Historycy wskazują jako źródło na starożytne pogańskie święto płodności o nazwie Luperkalia, które obchodzono 14 i 15 lutego. Była to uczta dla rzymskiej bogini kobiet Junony oraz boga przyrody Pana. W ramach obchodów mężczyźni losowali kobiece imię z urny, następnie dana niewiasta stawała się partnerką podczas obchodów, a czasami nawet na całe życie. Później, wraz z nadejściem chrześcijaństwa, święto zamieniono na wspomnienie męczennika św. Walentego. Wsławił się on tym, że sprzeciwił się woli cesarza Klaudiusza II, który zabronił ślubów. Walenty udzielał ich w tajemnicy, kiedy odkryto ten fakt, został skazany na śmierci. Patron zakochanych jest także autorem pierwszej walentynki, którą przed śmiercią zostawił dobrotliwej córce strażnika więziennego.

W średniowieczu święto rozpowszechniło się w Anglii i Francji, ale ominęło Niemcy. Do tego kraju zwyczaj obchodzenia Walentynek przywędrował dopiero w drugiej połowie XX wieku i to dość okrężną drogą, ze Stanów Zjednoczonych. Konkretnie za sprawą żołnierzy z tego kraju, którzy po drugiej wojnie światowej stacjonowali u naszych zachodnich sąsiadów. W 1950 roku w Norymberdze odbył się pierwszy bal walentynkowy.

Z biegiem czasu Valentinstag stało się coraz powszechniejsze, i duża w tym zasługa nie tylko zakochanych Niemców, ale i przedstawicieli branży cukierniczej i florystycznej. Dzięki świętu mogli oni zarobić dodatkowe pieniądze, i to całkiem spore. Zwłaszcza właściciele kwiaciarni mogą być zadowoleni, kwiaty i kartki schodzą bowiem 14 lutego na potęgę, zresztą kwiaty są niezmiennie najczęstszymi prezentami w Dniu Zakochanych. Jeśli chodzi o słodycze, to prym wiodą wszelkie słodkości w kształcie serca - czekoladki, pierniki, marcepan i ciasteczka. Te ostatnie mają nawet swoją specjalną nazwę „Lebkuchenherzen”. Ciasteczka z lukrem w kształcie serca ozdobione są napisami typu „Liebling" (kochanie), „Mein Schatz" (mój skarb) „Ich liebe dich" (kocham cię) czy też „Kuess mich” (pocałuj mnie).

Zadowoleni z faktu coraz większej popularności Walentynek są także właściciele restauracji. Wiele osób z wyprzedzeniem rezerwuje stoliki w najpopularniejszych lokalach, by przy blasku świec smacznie zjeść ze swoją drugą połówką.

Choć Walentynki w Niemczech wyglądają podobnie jak w innych krajach i nie są obchodzone na taką skalę jak w Stanach Zjednoczonych, to mają coś co je wyróżnia, czyli wspomniane we wstępie świnie.

Dla Germanów od wieków stanowi ona symbol szczęścia, płodności i dobrobytu. Przy okazji Walentynek symbolizuje powodzenie w miłości. Bardzo popularne są więc świnki z marcepanu oraz kartki walentynkowe z jej wizerunkiem.

Niemki, które lubią wróżby, z dużą dozą ciekawości czekają na noc poprzedzającą Walentynki. Podobno nieznajomy, który przyśni się w nocy będzie wybrankiem dziewczyny, natomiast pierwszy ujrzany o poranku zostanie mężem.

Występowanie Walentynek w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota14.02.2026Walentynki w Niemczech 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki w Niemczech 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki w Niemczech 2028
Środa14.02.2029Walentynki w Niemczech 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki w Niemczech 2030
Piątek14.02.2031Walentynki w Niemczech 2031
Sobota14.02.2032Walentynki w Niemczech 2032
Poniedziałek14.02.2033Walentynki w Niemczech 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego