Wielki Piątek w Norwegii 2024

Obchody Wielkiego Piątku w Norwegii były 57 dni, czyli 1 miesiąc i 26 dni temu.

W 2024 roku obchody Wielkiego Piątku w Norwegii przypadły na 29 marca (piątek).

Wielki Piątek w Norwegii (Langfredag) ma różne oblicza. Z jednej stronu to smutny, pełen żałoby dzień przypominający o cierpieniu Jezusa Chrystusa, z drugiej wiele osób wykorzystuje go, by odpocząć od pracy i cieszyć się spędzaniem czasu z rodziną w domu lub plenerze.

Wielki Piątek w Norwegii – dzień żałoby


Wielki Piątek w Norwegii jest w kościołach dniem żałoby, na ołtarzu nie ma żadnych ozdób. Tematem nabożeństw jest historia cierpienia Jezusa, a kolorem liturgicznym jest czerwony. Dla tych, którzy wiarę traktują bardzo poważnie, jest to więc czas zadumy i skupienia. Niektórzy poczuwają się do dawnych tradycji, zgodnie z którą obowiązywał zakaz wszelakich zabaw. W zwyczaju na znak żałoby opuszczano flagę narodową do połowy, noszono skromne ubrania, w domach czytano biblię, jedzono najprostsze potrawy. Norwegowie imali się tego dnia najcięższych prac, by w ten sposób upamiętnić cierpienie Jezusa, np. opiekowano się zwierzętami, chodzono do lasu po paszę czy łowiono ryby w jeziorach. Stąd też nazwa Langfredag, czyli „Długi Piątek”, ponieważ dzień wypełniony ciężką pracą i żałobą bardzo się dłużył.

Dziś Norwegowie odeszli od tak radykalnych zwyczajów, choć wierni biorą udział w Drogach Krzyżowych organizowanych przez Kościół. Niektóre z nich odprawiają nabożeństwo o 15, zamiast tradycyjnie o 11, w ten sposób upamiętniając godzinę śmierci Chrystusa. Na mszy zazwyczaj nie ma kazania ani komunii. Zamiast tego odprawiane jest tzw. nabożeństwo liturgiczne.

W Wielki Piątek w Norwegii stacje telewizyjne i radiowe nie emitują komercyjnych reklam, jedynie charytatywne lub o charakterze społecznym. To jeden z czterech takich dni w roku, pozostałe to Niedziela Wielkanocna, Zielone Świątki i Wigilia.

Wielki Piątek – dzień odpoczynku


Dla wielu Norwegów Wielki Piątek jest po prostu kolejnym dniem odpoczynku. Jedni spędzają go w domu, grając w planszówki czy oglądając telewizję, szczególnie kryminały, a inni wyjeżdżają na wycieczki lub na narty. Narciarstwo to w Norwegii to sport narodowy, dlatego Wielkanoc jest dla mieszkańców tego kraju świetnym czasem do jazdy.

Warto wiedzieć, że żaden szanujący się Norweg nie wyjedzie w trasę bez odpowiedniego prowiantu w plecaku. Zestaw obowiązkowy to kawa, kanapki, pomarańcze, lemoniada Solo i batonik Kvikk Lunsj, który jest elementem norweskiej kultury i tradycyjną wielkanocną przekąską, wybieraną podczas plenerowych wycieczek.

Występowanie Wielkiego Piątku w Norwegii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek15.04.2022Wielki Piątek w Norwegii 2022
Piątek07.04.2023Wielki Piątek w Norwegii 2023
Piątek18.04.2025Wielki Piątek w Norwegii 2025
Piątek03.04.2026Wielki Piątek w Norwegii 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek w Norwegii 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek w Norwegii 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek w Norwegii 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek w Norwegii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 marca