Święto Pracy w Norwegii 2024

Obchody Święta Pracy w Norwegii były 55 dni, czyli 1 miesiąc i 25 dni temu.

W 2024 roku obchody Święta Pracy w Norwegii przypadły na 1 maja (środa).

Norwegia to jedno z najbogatszych państw na świecie, w związku z czym kto tutaj pracuje, raczej nie narzeka na swoją sytuację finansową i poziom życia. Jak więc wygląda Święto Pracy (w języku norweskim Arbeidernes dag lub Første mai) w kraju wikingów?

Historia Święta Pracy w Norwegii


Święto Pracy to międzynarodowa inicjatywa, która upamiętnia walkę robotników z USA o godne warunki zatrudnienia – domagali się oni lepszej pensji, 8 godzinowego czasu pracy, zapewnienia im bezpieczeństwa czy ubezpieczenia zdrowotnego. W 1886 roku w Chicago doszło do protestu robotników, który zakończył się śmiercią kilku demonstrantów i policjantów. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1889 roku uchwalono Międzynarodowy Dzień Pracy, pierwszy raz obchodzony rok później. Norwegia jest jednym z państw, które od samego początku uczestniczyło w tym wydarzeniu. W kilku miejscach w kraju mały miejsce pochody robotników, w Oslo na placu Youngstorget zgromadziło się około 3600 ludzi. Carl Jeppesen, ówczesny przewodniczący Partii Pracy, zaangażował się w święto, wygłaszał choćby publiczne przemówienia na temat 8 godzinnego dnia pracy. Od 1905 roku zaczęto także organizować pochody dzieci, połączone z zabawami dla najmłodszych. Pierwsze marsze odbyły się w Bergen i Ålesund w 1905 roku, premierowa zabawa miała miejsce w 1910 roku w Oslo.

Ruch robotniczy w krainie fiordów co roku świętował 1 maja, a w 1915 roku zdecydowano, że czas pracy w Norwegii wynosić będzie 54 godziny tygodniowo. Kilka lat później skrócono go nawet do 48 godzin tygodniowo. System początkowo dotyczył pracowników przemysłowych, ale później został wprowadzony także dla większości innych grup zawodowych.

Dzień Pracy w Norwegii od 1947 roku jest świętem państwowym. Obecnie czas pracy w tym skandynawskim kraju reguluje ustawa z 2005 roku, która określa, że normalny czas pracy wynosi 7,5 lub 8 godzin przez pięć dni w tygodniu. Od tej zasady jest jednak wiele wyjątków, na przykład dla osób pracujących w systemie zmianowym.

W Norwegii głównymi organizatorami Arbeidernes dag były różne organizacje pracownicze lub lokalne oddziały Organizacji Narodowej. Święto to obchodzą zwolennicy wszystkich opcji politycznych zarówno z partii lewicowych jak i prawicowych.

Obchody Dnia Pracy w Norwegii


Dzień Pracy w Norwegii wyróżnia się jedną żelazną zasadą, do której obywatele podchodzą bardzo poważnie. Nie należy pracować, tylko odpoczywać. Jest to oczywiście dzień wolny od pracy i szkoły, zamknięte są urzędy, instytucje oraz większość sklepów.

Głównym elementem Święta Pracy są parady organizowane na ulicach największych miast. Podczas nich przemawiają zarówno lokalni, jak i krajowi politycy. Powszechne są pochody z orkiestrami marszowymi czy zabytkowymi samochodami. Choć są one praktykowane w wielu miejscach, to jednak ich rozmach jest o wiele mniejszy niż podczas Dnia Konstytucji. W ramach święta pierwszomajowego organizuje się też wspólne posiłki, koncerty czy spektakle.

Niektórzy ludzie po prostu zostają w domu i spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi, bądź też wybierają spacer na łonie natury. Inni z kolei zaczynają zabawę dzień wcześniej, zgodnie z tradycją zwaną Natt til første mai (noc przed 1 maja).

Jako, ze Norwegia to kraj oferujący godziwe zarobki, bezpieczne warunki pracy i ogólnie wysoki poziom życia, obchody święta przeważnie są spokojne. Organizatorzy przede wszystkim skupiają się na uhonorowaniu pracowników i uczczeniu zdobyczy osiągniętych przez klasę robotniczą przez lata. Nie brakuje jednak dyskusji na temat różnych kwestii związanych z gospodarką i sytuacją polityczną, jak choćby jeden z najpopularniejszych tematów związanych z członkostwem w Unii Europejskiej. Wikingowie nie należą do Wspólnoty, ponieważ mając wysokie PKB musieli wpłacać do unijnego budżetu więcej, niż by z niego otrzymali. Jest to więc odwieczny temat dyskusji w mediach oraz przy rodzinnym stole. Kompromisem w tej sprawie można uznać członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Występowanie Święta Pracy w Norwegii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela01.05.2022Święto Pracy w Norwegii 2022
Poniedziałek01.05.2023Święto Pracy w Norwegii 2023
Czwartek01.05.2025Święto Pracy w Norwegii 2025
Piątek01.05.2026Święto Pracy w Norwegii 2026
Sobota01.05.2027Święto Pracy w Norwegii 2027
Poniedziałek01.05.2028Święto Pracy w Norwegii 2028
Wtorek01.05.2029Święto Pracy w Norwegii 2029
Środa01.05.2030Święto Pracy w Norwegii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 maja