Nowy Rok na Słowacji 2023

Obchody Nowego Roku na Słowacji były 25 dni temu.

W 2023 roku obchody Nowego Roku na Słowacji przypadły na 1 stycznia (niedziela).

Pierwszy dzień roku to czas odpoczynku po sylwestrowej imprezie i robienia planów i postanowień. Na Słowacji Nový rok to też wiele tradycji i zwyczajów.


Nie ma Nowego Roku bez świniaka

Aż do 1993 roku 1 stycznia było świętem państwowym, ale później straciło swój status. Słowacy tego dnia obchodzą też inne, bardzo ważne dla nich święto, a mianowicie Dzień Powstania Republiki Słowackiej.


Ponieważ na Słowacji wiele imprez sylwestrowych odbywa się w chatach i ośrodkach w górach, to również tam Słowacy często witają pierwszy dzień roku. Hotele w górach organizują huczne imprezy z fajerwerkami i tańcami. Słowackie Tatry Wysokie pozwalają na powitanie roku na stoku narciarskim. Ciekawym pomysłem będzie wjazd na Hrebienok, gdzie zimą odbywają się wystawy rzeźb lodowych. Słowacja słynie też z basenów termalnych, które będą idealne na wypocenie błędów Sylwestra.


Słowacy posiadają wiele tradycji związanych z pierwszym dniem roku. W domu tego dnia powinien panować porządek, który ma być symbolem harmonii w Nowym Roku. Podobno nie powinno się jednak tego dnia wynosić śmieci, żeby szczęście nie uciekło z domu. Na stole koniecznie musi znaleźć się świniak, żadnego kurczaka. Na noworocznym stole zobaczymy też makowce, które mają symbolizować dostatek pieniędzy. Tego dnia panowie i chłopcy odwiedzają rodzinę i znajomych i życzą im pomyślności.


Na Słowacji dalej też panuje zwyczaj darowania sobie kartek z noworocznymi życzeniami. Zobaczymy na nich skrót PF (P.F., Péefko, pfko, Pf itp.). Jest to skrót od francuskiego wyrażenia pour féliciter, które oznacza gratulacje albo życzenia powodzenia. Chociaż we Francji skrót jest też wykorzystywany przy innych okazjach, to na Słowacji (i w Czechach) używany jest tylko w odniesieniu do życzeń związanych z nowym rokiem.

Pierwszy dzień roku to też dla Słowaków wizyta w kościele i udział w Mszy Świętej. Nowy rok spędzają w gronie rodziny i najbliższych znajomych i cieszą się pięknem słowackiej natury.

Występowanie Nowego Roku na Słowacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek01.01.2021Nowy Rok na Słowacji 2021
Sobota01.01.2022Nowy Rok na Słowacji 2022
Poniedziałek01.01.2024Nowy Rok na Słowacji 2024
Środa01.01.2025Nowy Rok na Słowacji 2025
Czwartek01.01.2026Nowy Rok na Słowacji 2026
Piątek01.01.2027Nowy Rok na Słowacji 2027
Sobota01.01.2028Nowy Rok na Słowacji 2028
Poniedziałek01.01.2029Nowy Rok na Słowacji 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Nowy Rok
Niemcy 🇩🇪 - Nowy Rok
Włochy 🇮🇹 - Nowy Rok
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Nowy Rok
Francja 🇫🇷 - Nowy Rok
Kanada 🇨🇦 - Nowy Rok
Holandia 🇳🇱 - Nowy Rok
Austria 🇦🇹 - Nowy Rok
Irlandia 🇮🇪 - Nowy Rok
Czechy 🇨🇿 - Nowy Rok
Hiszpania 🇪🇸 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Dzień Flagi Litewskiej
Ukraina 🇺🇦 - Nowy Rok