Dzień bez Majtek 2024

Do najbliższych obchodów Dnia bez Majtek zostały 42 dni, czyli 1 miesiąc i 12 dni.

W 2024 roku Dzień bez Majtek przypada na 31 maja (piątek).

Ostatni dzień maja to dzień, w którym bieliznę można zostawić w domu. To święto przypadające na 31 maja jest podobno męską odpowiedzią na Dzień bez Stanika obchodzony gdzieniegdzie i czasami dzień wcześniej (aktualnie 13 października).


Święto wymyślone na Facebooku


Podobno Dzień bez Majtek powstał jako pomysł jednego z fejsbukowiczów i został szybko przyjęty z entuzjazmem. Oczywiście święto należy traktować z przymrużeniem oka, chociaż... Naukowcy (szczególnie ci amerykańscy) przekonują, że zapominanie bielizny może być zalecane. Podobno nie grozi to zarażeniem bakteriami żerującymi po wewnętrznej strony spodni, a może zwiększyć komfort i przewiew. Bardziej skłonni do nienoszenia majtek są mężczyźni, ale prawdopodobnie wynika to z ich garderoby. W przypadku płci męskiej taka moda może mieć pozytywny skutek – podobno obcisła bielizna negatywnie wpływa na jakość materiału genetycznego. Dlatego właśnie Panom zaleca się noszenie luźnych bokserek.


W Polsce pomysł chodzenia bez majtek nie jest może popularny, za to w Stanach Zjednoczonych częściej można się z tym spotkać. Istnieje na to nawet odpowiednie określenie: „going commando”. Określenie wzięło się od komandosów, którzy czasami muszą być gotowi do akcji w ciągu kilku sekund. Magazyn Vanity Fair przeprowadził z USA badania, z których wynika, że 7% Amerykanów chodzi bez bielizny codziennie, 5% robi to raz na tydzień, a 13% tylko czasami.


Odważysz się?

Propozycja dla odważnych: w Dzień bez Majtek spróbuj, jak się z tym czujesz. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, testy można przeprowadzić w zaciszu własnego mieszkania.

Data Dnia bez Majtek w Polsce i USA


Okazuje się, że obchodzenie Dnia bez majtek w dniu 31 maja, to polski zwyczaj i nie jest znana geneza obchodów okazji własnie w tej dacie. W USA Dzień bez Majtek (ang. No Panties Day lub No Panty day) celebrowany jest corocznie 22 czerwca i prawdopodobnie jest to na cześć pierwszego dnia kalendarzowego lata przypadającego własnie w tym dniu. Z drugiej strony na amerykańskich stronach internetowych można wyczytac, że istnieje kilka teorii na temat daty tego dnia. Jeden mówi, że w pewnym momencie został dodany do listy dni świadomości Wikipedii, prawdopodobnie jako mistyfikacja. Inny mówi, że prawdopodobnie zaczęło się po, a także z powodu Dnia bez spodni (obchodzonego w USA w pierwszy piatek maja). Trzecia teoria mówi, że zaczęło się to w latach 40. XX wieku przez kobiety, które prały mniej, by wesprzeć wysiłek wojenny.