Pierwszy Dzień Lata 2020

Obchody Pierwszego Dnia Astronomicznego Lata były 15 dni temu.

W 2020 roku obchody Pierwszego Dnia Astronomicznego Lata przypadły na 20 czerwca (sobota).

Lato to prawdopodobnie najbardziej lubiana pora roku. Dzieci i młodzież zaczynają wtedy wakacje, dorośli urlopy wypoczynkowe. Poza tym cały okres letni sprzyja przyjemnym aktywnościom jak plażowanie, jazda na rowerze, grillowanie i wiele innych. Kiedy więc oficjalnie przypada pierwszy dzień lata?

Kiedy przypada pierwszy dzień lata?
Pod pojęciem pierwszy dzień lata rozumiemy dwa terminy: lato kalendarzowe i lato astronomiczne. Różnica pomiędzy nimi wynosi najczęściej jeden dzień. Pierwszy dzień lata kalendarzowego zawsze przypada 22 czerwca, natomiast początek lata astronomicznego uzależniony jest od przesilenia letniego, czyli momentu, w którym ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku, a po nim następuje najkrótsza noc. Wraz z kolejnymi dniami sytuacja się odwraca i dni są krótsze. Na półkuli północnej jest to data między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej. Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej).

Pierwszy dzień lata – kiedyś i dziś.
Pierwszy dzień lata w wielu miejscach na świecie celebrowany jest z przytupem. W krajach anglosaskich jest to święto Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. W Polsce i innych państwach słowiańskich obchodzi się natomiast Noc Kupały. W ten sposób lato witali już nasi przodkowie, którzy rozpalali ogromne ogniska nazywane sobótkami, tańcząc przy tym i śpiewając. Dziewczęta puszczały w rzece wianki z zapalonymi świecami, w nadziei, że jakiś kawaler wyłowi je z wody. Miało to zapowiadać szybkie zamążpójście. Stąd Noc Kupały nazywana jest czasami słowiańskimi Walentynkami. Innym rytuałem podczas pierwszego dnia lata było zanurzenie się w wodzie, gdyż wierzono, że w ten sposób można zapewnić sobie urodę, powodzenie i zdrowie. Ważnym elementem pierwszego dnia lata było poszukiwanie magicznego kwiatu paproci.

Zwyczaje naszych przodków zachowały się do czasów współczesnych – z okazji pierwszego dnia lata w wielu polskich miastach i miasteczkach organizowane są imprezy plenerowe i festyny rodzinne. Chętni mogą więc posłuchać koncertów gwiazd muzyki, wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków, grach terenowych czy przekąsić coś dobrego. Jedna z największych imprez na powitanie lata odbywa się w Warszawie – Wianki nad Wisłą. W ramach tego wydarzenia oprócz koncertu, pokazów sztucznych ogni organizowane są regaty, piknik świętojański czy wodowanie wianka.