Światowy Dzień Baletu 2023

Obchody Światowego Dnia Baletu były 165 dni, czyli 5 miesięcy i 13 dni temu.

W 2023 roku obchody Światowego Dnia Baletu przypadły na 1 listopada (środa).

Początki Światowego Dnia Baletu sięgają października 2012 roku, kiedy to Opera Królewska z Londynu transmitowała przez dziewięć godzin wydarzenia zza kulis. Pomysł wzbudził duże zainteresowanie, bowiem video śledziło na żywo około 200 000 widzów. Rok później Opera Królewska połączyła swoje siły z innymi baletami, do akcji przyłączył się Balet Bolszoj, Narodowy Balet Kanady, Balet San Francisco oraz Królewski Balet Szwedzki. W 2014 roku oficjalnie ogłoszono Światowy Dzień Baletu (World Ballet Day).

W ramach święta, które przypada w październiku, odbywa się transmisja w Internecie z występami największych zespołów z całego świata. Widzowie mogą zobaczyć także jak wygląda codzienna praca członków baletu, próby, sceny zza kulis czy wywiady tancerzami, reżyserami i choreografami. Wśród uczestników jest także Polski Balet Narodowy i Teatr Wielki w Łodzi.

Artyści przed zbliżającym się świętem udzielają się w mediach i serwisach społecznościowych, promując to wydarzenie. Warto zapamiętać hasztag #WorldBalletDay, bowiem balety z całego świata publikują ciekawe zdjęcia, filmy związane z baletem. Organizatorzy Światowego Dnia Baletu próbują zresztą poprzez internet zaangażować ludzi do wspólnej zabawy, np. poprzez konkurs na najdłuższy piruet, albo taniec w niezwykłym miejscu.

Święto jest okazją, by poznać magiczny świat baletu. Ta forma sztuki wywodzi się z Włoch, gdzie renesansowe maskarady karnawałowe i triumfy (widowiska na cześć wodza, wywodzące się ze starożytnego Rzymu) przerodziły się w spektakularne przedstawienia. W ich skład wchodził śpiew, taniec, muzyka, recytacja i pantonima – to wszystko stanowiło fundament sztuki, która dzisiaj znana jest jako balet. W Polsce balet powstał z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego – w 1765 roku powołał on zespół baletowy z zagranicznymi tancerzami, który występował w warszawskim teatrze publicznym. Dwadzieścia lat później powstał pierwszy zespół złożony z Polaków, znany jako Tancerze Narodowi Jego Królewskiej Mości.

Występowanie Światowego Dnia Baletu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek02.10.2018Światowy Dzień Baletu 2018
Środa23.10.2019Światowy Dzień Baletu 2019
Czwartek29.10.2020Światowy Dzień Baletu 2020
Wtorek19.10.2021Światowy Dzień Baletu 2021
Niedziela02.10.2022Światowy Dzień Baletu 2022

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 listopada