Światowy Dzień Baletu 2022

Obchody Światowego Dnia Baletu były 179 dni, czyli 5 miesięcy i 28 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Baletu przypadły na 2 października (niedziela).

Początki Światowego Dnia Baletu sięgają października 2012 roku, kiedy to Opera Królewska z Londynu transmitowała przez dziewięć godzin wydarzenia zza kulis. Pomysł wzbudził duże zainteresowanie, bowiem video śledziło na żywo około 200 000 widzów. Rok później Opera Królewska połączyła swoje siły z innymi baletami, do akcji przyłączył się Balet Bolszoj, Narodowy Balet Kanady, Balet San Francisco oraz Królewski Balet Szwedzki. W 2014 roku oficjalnie ogłoszono Światowy Dzień Baletu (World Ballet Day).

W ramach święta, które przypada w październiku, odbywa się transmisja w Internecie z występami największych zespołów z całego świata. Widzowie mogą zobaczyć także jak wygląda codzienna praca członków baletu, próby, sceny zza kulis czy wywiady tancerzami, reżyserami i choreografami. Wśród uczestników jest także Polski Balet Narodowy i Teatr Wielki w Łodzi.

Artyści przed zbliżającym się świętem udzielają się w mediach i serwisach społecznościowych, promując to wydarzenie. Warto zapamiętać hasztag #WorldBalletDay, bowiem balety z całego świata publikują ciekawe zdjęcia, filmy związane z baletem. Organizatorzy Światowego Dnia Baletu próbują zresztą poprzez internet zaangażować ludzi do wspólnej zabawy, np. poprzez konkurs na najdłuższy piruet, albo taniec w niezwykłym miejscu.

Święto jest okazją, by poznać magiczny świat baletu. Ta forma sztuki wywodzi się z Włoch, gdzie renesansowe maskarady karnawałowe i triumfy (widowiska na cześć wodza, wywodzące się ze starożytnego Rzymu) przerodziły się w spektakularne przedstawienia. W ich skład wchodził śpiew, taniec, muzyka, recytacja i pantonima – to wszystko stanowiło fundament sztuki, która dzisiaj znana jest jako balet. W Polsce balet powstał z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego – w 1765 roku powołał on zespół baletowy z zagranicznymi tancerzami, który występował w warszawskim teatrze publicznym. Dwadzieścia lat później powstał pierwszy zespół złożony z Polaków, znany jako Tancerze Narodowi Jego Królewskiej Mości.