Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2024

Obchody Światowego Dnia Jazdy Nago na Rowerze były 4 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Jazdy Nago na Rowerze przypadły na 10 czerwca (poniedziałek).

Celem World Naked Bike Ride (WNBR) jest promowanie transportu rowerowego, energii odnawialnej, rekreacji, społeczności pieszych i przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych rozwiązań dla życia w XXI wieku. Uczestnicy świętują wiele korzyści płynących ze stylu życia wolnego od samochodów: zmniejszona emisja, bezpłatny parking i ogólnie większe poczucie wolności. Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze promuje także pozytywne aspekty ciała.

Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze jest międzynarodową akcją jazdy na rowerze lub innym transportem napędzanym siłą ludzkich mięśni, w którym uczestnicy spotkają się, aby w postaci masy krytycznej (zdecydowana większość na rowerach, ale niektórzy na deskorolkach i łyżworolkach ), zademonstrować wizję czystszego, bezpieczniejszego, pozytywnego ciała.

Motto na ubiór to „nagi jeśli się odważysz” (ang. bare as you dare). Zachęca się do pełnej lub częściowej nagości , ale nie jest to obowiązkowe. Kreatywna ekspresja jest również zachęceniem do generowania zabawy i wciągającej atmosfery podczas jazdy, uchwycenia uwagi i wyobraźni społeczeństwa i mediów oraz uczynienia doświadczenia bardziej spersonalizowanym. Powszechną formą ekspresji twórczej jest malowanie ciała. Uczestnicy czasem zakładają specjalne kostiumy, stylizują lub ozdabiają artystycznie rowery a także zabierają ze sobą przenośne systemy wzmacniania dźwięku oraz instrumenty muzyczne lub inne hałaśliwe przedmioty np. gwizdki czy słynne wuwuzele. Wszystko po to aby przykuć uwagę społeczeństwa i mediów.

Imprezy przed i po przejażdżkach dla WNBR stały się wydarzeniami dla nich samych, często obejmującymi zespoły muzyczne, DJ-ów, malowanie ciała, tymczasowe konstrukcje/ sztukę instalacji, polityczny manifest i catering. Oprócz tego, że można jeździć bez ubrania publicznie po ulicach, niektóre przejażdżki mają precedens dzięki imprezom malarskim, często obejmującym liczbę nagich rowerzystów i artystów w parkach miejskich.

Ta charakterystyczna forma Masy Krytycznej jest różnie opisywana jako forma protestu politycznego, teatru ulicznego, imprez na kółkach, nagości publicznej i tym samym przyciąga szeroką gamę uczestników

Historia Światowego Dnia Jazdy Nago na Rowerze
W 2003 roku Conrad Schmidt stworzył World Naked Bike Ride po zorganizowaniu przejażdżek Naked Bike z grupami Artists for Peace / Artists Against War (AFP/AAW). Początkowo przesłanie WNBR protestowało przeciwko uzależnieniu od ropy naftowej i świętowaniu potęgi i indywidualności ludzkiego ciała. W 2006 r. Nastąpiła zmiana w kierunku uproszczenia przekazu i skupienia się na rzeczach rowerowych.

WNBR w 2004 r. był organizowany w 28 miastach, w dziesięciu krajach na czterech kontynentach. Do 2010 r. WNBR rozszerzył się na jazdę w 74 miastach, w 17 krajach, od Stanów Zjednoczonych po Wielką Brytanię i Węgry po Paragwaj.

O lokalnych obchodach Światowego Dnia Jazdy Nago na Rowerze nakręcono także kilka filmów dokumentalnych. W 2009 roku w Salonikach taki film zdobył nagrodę publiczności na 11-tym festiwalu filmów dokumentalnych.

Występowanie Światowego Dnia Jazdy Nago na Rowerze w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek10.06.2025Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2025
Środa10.06.2026Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2026
Czwartek10.06.2027Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2027
Sobota10.06.2028Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2028
Niedziela10.06.2029Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2029
Poniedziałek10.06.2030Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2030
Wtorek10.06.2031Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2031
Czwartek10.06.2032Światowy Dzień Jazdy Nago na Rowerze 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 czerwca